Автор Невідомий — Фарбований шакал (індійська народна казка) (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Народна казка.

Автор. Індійський народ.

Тема. Зображення пригод шакала, якому вдалося обманути звірів.

Ідея. Утвердження думки про те, що ніколи не потрібно оманювати, бо все таємне і приховане завжди з'ясовується; не бути надміру гордим, бо через це легко можна втрапити в халепу; ніколи не довіряти першому враженню, бо в переважній більшості випадків воно не є правильним; багато не вихвалятися і не обіцяти зробити те, чого не можеш.

Проблеми. Добро і зло; правда і брехня; обман; відповідальність за свої вчинки; хитрощі і гордощі.

Композиція і сюжет твору

"Фарбований Шакал" – казка, що входить до давньоіндійської збірки казок "Панчатантра". У цій казці зображено життя тварин, яке дуже подібне до життя людей. Тварини вміють говорити, здатні на людські почуття, здійснюють вчинки, притаманні людям. В алегоричній формі розкриваються особливості реального світу, у якому люди інколи діють нерозумно, допускають помилки. Сюжет казки розгортається динамічно та в хронологічній послідовності. Події починаються в одній лісистій країні, де жив шакал Чандарава. Якось він прибіг до міста, собаки погналися за ним, але Чандарава забіг по дорозі в будинок фарбаря, де вскочив у чан, повний синьої фарби. Лісові жителі перелякалися, побачивши невідому синю істоту, а Чандарава хитрощами вирішив підкорити звірів собі. Шакал вигадав для себе нове ім'я – Какудрума, а також титул раджі, посланий богами. Відтоді леви та інші звірі усю здобич приносили шакалу, а всіх своїх родичів він вигнав геть. Та одного разу Чандарава почув завивання шакалів. Не в змозі стриматись, він сам почав голосно вити. Здивовані звірі розшматували шакала, бо зрозуміли, що стали жертвами обману.

Експозиція. Шакал на ім'я Чандарава прибіг до міста, де мусив рятуватися від собак.

Зав'язка. Шакал ускочив у фарбу і зробився синій.

Розвиток дії. Лісові жителі перелякалися Чандарави, а шакал скористався цим. Він став володарем лісу і всіх його мешканців.

Кульмінація. Якось Чандарава не стримався і почав голосно вити, почувши удалині зграю шакалів.

Розв'язка. Звірі зрозуміли, що їх дурив звичайний шакал, тому роздерли його.

Аналіз інших творів Автора Невідомого: