Джоан Роулінґ — Гаррі Поттер і Філософський камінь (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Другий роман серії "Гаррі Поттер".

Вперше видано. 1997 рік.

Автор. Джоан Роулінг (нар. 1965 р.) – британська письменниця.

Тема. Зображення пригод юного чарівника на ім'я Гаррі Поттер, його першого року навчання у Гоґвортській школі чарів і чаклунства.

Ідея. Підтримка і любов близьких людей здатна врятувати людину від найбільшого зла; вірні друзі ніколи не залишають одне одного в біді, а міцна дружба допомагає протистояти злу.

Проблеми. Добро і зло; дружба і ненависть; віра в власні сили; правда і брехня; віра в себе; взаємопідтримка; вірність; протистояння негараздам.

Композиція і сюжет твору

Роман складається з розділів: "Хлопчик, що вижив", "Зникле скло", "Листи від нікого", "Ключник", "Алея Діаґон", "Поїздка з платформи дев'ять і три чверті", "Сортувальний капелюх", "Майстер чарівного зілля", "Опівнічна дуель", "Гелловін", "Квідич", "Дзеркало Яцрес", "Ніколас Фламель", "Норберт, норвезький хребтоспин", "Заборонений ліс", "Крізь люк", "Чоловік з двома обличчями".

Події роману починаються майже одинадцять років тому. Маленького Гаррі Поттера, хлопчика, який вижив, вночі приносять до його родичів Дурслі, де він знаходитиметься в безпеці. Рідна тітка, її чоловік і їхній син – звичайні люди-маґли, а от Гаррі – син чарівників, яких вбив злий Волдеморт. Минає десять років, Гаррі живе з Дурслі і нічого не знає про своє минуле, та на свій день народження хлопець дізнається усю правду. Він отримує листа з Гоґвортської школи чарів та чаклунства і стає її першокласником. Дорогою до школи Гаррі знайомиться з такими ж першокласниками Роном Візлі і Герміоною Грейнджер, які згодом стануть його найкращими друзями. Наживає хлопець і ворога – хлопця з іншого гуртожитку, першокласника Драко Мелфоя.

У школі Гаррі потрапляє у гуртожиток Ґрифіндор і починає грати у його команді з квідичу (спортивна гри чаклунів). З Роном і Герміоною головний герой намагається відгадати таємницю філософського каменя. Друзям спершу здається, що його шукає один з професорів – Снейп, та наспрвді це не так.

Впродовж навчального року Гаррі, Рон та Герміона переживають багато пригод: навчаються літати на мітлах, натрапляють на величезного собаку з трьома головами, який охороняє філософський камінь, перемагають троля, слідкують за Снейпом, допомагають ключнику Геґрідові з вирощуванням дракона, відвідують Заборонений ліс.

Згодом друзі з'ясовують, що філософський камінь шукає не хто інший, як Волдеморт. Злий чаклун підкорив собі тіло Квірела, одного з професорів. Гаррі, як і одинадцять років тому, вдалося вижити при зустрічі з Волдемортом. Дамблдор – директор школи, прибув вчасно та врятував філософський камінь і хлопця. Гаррі так і не довідався, чому Волдеморт так хотів убити його, але дізнався, що його батько колись врятував життя Снейпу.

Експозиція. Сім'я Дурслі помічає дивні речі, які відбуваються навколо. Вночі високий чоловік з довгим сивим волоссям і бородою залишає їм їхнього племінника. Цей хлопчик – Гаррі Поттер, який втратив батьків. Минуло десять років. Гаррі живе з тіткою і дядьком Дурслі, які не люблять його і принижують. Інколи з Гаррі трапляються дивні речі, яких ніхто не міг пояснити.

Зав'язка. Гаррі вперше за життя отримує лист. Дядько не дає його прочитати, однак листи все приходять і приходять.

Розвиток дії. Від дивної навали листів Дурслі тікають з дому, але їх все одно знаходить чоловік-велетень Рубеус Геґрід, який повідомляє, що Гаррі повинен вирушити на навчання до Гоґвортської школи чарів і чаклунства. Геґрід і Гаррі потрапляють на алею Діаґон, в банк, в магазини з необхідними для школи чарівними речами. З платформи номер дев'ять і три чверті Гаррі вирушає у Гоґвортс. Дорогою туди знайомиться з Роном Візлі і Герміоною Грейнджер, які стають його друзями. Хлопець набуває і ворога – це першокласник Драко Мелфой. У школі Сортувальний капелюх розподіляє учнів по гуртожитках, починається навчання, Гаррі стає ловцем у грі квідич. Гаррі, Рон і Герміона виявляють у забороненому коридорі величезного собаку, який щось охороняє, і підозрюють, що професор Снейп хоче це украсти. Згодом друзі здогадуються, що Снейп хоче викрасти філософський камінь. Перебуваючи у Забороненому лісі, Гаррі зустрічає когось страшного, що п'є кров єдинорога. Опинившись віч-на-віч з незнайомцем, голову хлопця пронизує неймовірний біль. Гаррі, Рон і Герміона проходять безліч випробувань, щоб дістатися у кімнату з філософським каменем.

Кульмінація. У цій кімнаті Гаррі виявляє професора Квірела, якого підтримує сам лорд Волдеморт (його обличчя заховане під тюрбаном професора). Волдеморт вимагає у Гаррі філософський камінь, наказує Квірелу вбити хлопця, але тільки-но професор торкався хлопця – зазнавав нестерпного болю та опіків. У боротьбі Гаррі втрачає свідомість.

Розв'язка. Гаррі опиняється у лікарні і дізнається, що Дамблдор вчасно прибув і врятував його. Професор сказав, що камінь знищено, Квірел загинув, Волдеморт буде і далі шукати чиєсь тіло. Виявилося, що Квірел, який ділив свою душу з Волдемортом, не міг доторкнутися до Гаррі не через шрам, а через велику любов, що лишилася від батьків Гаррі. Саме ця любов не дала Квірелу знищити хлопця.

Аналіз інших творів Джоан Роулінґ: