Джон Бойн — Хлопчик у смугастій піжамі (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Роман.

Час написання. 2004 р.

Вперше опубліковано. 2006 р.

Автор. Джон Бойн (нар. 1971 р.) – сучасний ірландський письменник.

Тема. Зображення дитячої дружби, яка не зважає на такі жахіття Другої світової війни як Голокост і нацизм.

Ідея. Засудження нерівності представників різних рас, націй, національностей і народів; утілення ідеї рівності усіх людей, бо кожен у цьому світі має однакову цінність.

Проблеми. Геноцид; нацизм; антисемітизм; рівність та людські права; дитинство; відповідальність людей за їхні вчинки; дитяча дружба.

Композиція і сюжет твору

Розповідь ведеться від імені 9-річного німецького хлопчика Бруно, який безтурботно живе в прекрасному п'ятиповерховому будинку в Берліні разом з батьком, матір'ю і сестрою. Та робота батька примушує їх переїхати в нове місце, яке називається Геть-Звідси. Нове місце Бруно зовсім не подобається, бо там немає інших будинків, крамниць, улюблених друзів. Хлопчик нудьгує, тому вирушає досліджувати територію, яка виднілася йому з вікна. Він виявляє довжелезну огорожу, за якою усі чоловіки, хлопчики і дідусі ходять в однакових смугастих піжамах. Якось Бруно зустрічає з іншого боку огорожі єврейського хлопчика Шмуля. Виявилося, що обидва хлопці народилися в один і той же день, і, як здавалося Бруно, у них багато спільного. Вони регулярно зустрічалися біля огорожі, але час ішов і батьки вирішили, що Бруно з мамою і сестрою повинні виїхати назад до Берліна. Хлопчик йде попрощатися зі своїм другом. Саме в цей момент Бруно приходить божевільна думка – допомогти Шмулю розшукати батька. Переодягнувшись, він стає схожим на інших в'язнів і в такому вигляді пробирається за огорожу.

Експозиція. Одного дня Бруно повернувся зі школи і побачив, що служниця пакує його речі. Мама повідомляє Бруно, що вони переїжджають. Сім'я прибуває у новий будинок, розташований у самотній місцевості. Тут Бруно зовсім не подобається.

Зав'язка. З вікна своєї кімнати хлопчик бачить дещо дуже дивне: за його будинком розташована огорожа, за якою багато чоловіків, дідів, хлопців і хлопчиків ходять в однаковому смугастому одязі.

Розвиток дії. Хлопчик хоче розпитати батька, що це все означає, але так нічого і не дізнається. Служниця Марія переконує хлопчика, що його тато хороша людина. Бруно падає з гойдалки, і йому допомагає Павел – старший чоловік, якого приводять з-за огорожі допомагати на кухні. Бруно сам вирішує дослідити огорожу і знайомиться з хлопчиком, якого звати Шмуль. Він також носить смугасту піжаму і живе за огорожею. Між хлопчиками зав'язується дружба, та якось Бруно відрікається від Шмуля перед лейтенантом Котлером. Згодом Бруно і Шмуль знову спілкуються. Бруно повідомляє, що скоро повернеться з сестрою і мамою в Берлін. Хлопчики домовляються, що Бруно пробереться в табір, щоб допомогти Шмулеві шукати тата, який зник.

Кульмінація. Бруно потрапляє у табір, пролізши під огорожею і вдягнувши смугасту піжаму, яку йому приніс Шмуль. Солдати заганяють у газову камеру євреїв, а між ними – і Бруно зі Шмулем.

Розв'язка. Батьки ніяк не можуть знайти Бруно. Нарешті його батько оглядає огорожу і розуміє, що насправді відбулося.