Туве Янссон — Комета прилітає (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Повість-казка.

Час створення. 1946, під назвою "Гонитва за кометою".

Автор. Туве Янсон (1914-2001) – відома фінська художниця і письменниця шведського походження.

Тема. Зображення великої мандрівки Мумі-троля та його друзів, їхнього бажання дізнатися більше про комету, яка наближається до Землі.

Ідея. Земля — наш спільний дім, тому ми повинні згуртовуватися перед загрозою глобальних катастроф; утвердження цінностей справжньої дружби і теплих сімейних стосунків.

Проблеми. Загроза глобальних катастроф; любов; справжня дружба; взаємозуміння; сімейні цінності; цінність усього живого в світі; пізнання довкілля та самого себе; прагнення відкриттів і пригод; необхідність зберегти цей вразливий світ і зробити його кращим.

Композиція і сюжет твору

На початку твору читачі ознайомлюються з описом Долини, де мешкають різні казкові персонажі. У блакитному будиночку живе добра й дружна сім'я мумі-тролів. Мумі-мама готова всіх нагодувати, про всіх подбати, всіх захистити. Мумі-тато може полагодити будь-яку річ, він збудував зручний і яскравий дім, де кімнати різнокольорові, бо так значно веселіше. Їхній син Мумі-троль уміє знаходити хороших друзів. Серед них — звірятко Чмих, котре, попри те що було дуже маленьке, здатне на велику дружбу і на велику турботу про інших, як і кошенятко, що випадково знайшлося. Друзі люблять блукати невідомими стежками, відкривати ще небачене. Мандруючи, вони дійшли аж до моря, та усі стежки завжди вели їх додому, до милого їхньому серцю ґанку.

На долю маленьких героїв випали важкі випробування. Ондатр, що потрапив до будинку мумі-тролів, розповів їм про кінець світу, який загрожує Землі та її мешканцям, якщо прилетить лиха й небезпечна комета. Мумі-троль разом із Чмихом вирушили до Обсерваторії, щоб з'ясувати ступінь небезпеки. Мумі-троль, котрий любить свою домівку понад усе, усвідомлює високу мету Великої Подорожі: "Земля може загинути, і наше завдання цьому запобігти". У дорозі до Обсерваторії і назад у Долину Мумі-тролів з друзями стається багато пригод, до них приєднуються Нюхмумрик, Гемуль, Хропся і Хропусь. Від комети усі ховаються у печеру, яку знайшов Чмих. Комета не завдає страшних руйнувань, Мумі-троль знаходить лише невеличкі уламки метеоритів. Як і всі казки, ця повість-казка має щасливий кінець: герої повертаються у будиночок, де Мама пропонує з'їсти торт.

Експозиція. Тато Мумі-троля завершив спорудження містка через річку. Чмих знайшов нову стежину і разом з Мумі-тролем відправився на пошук пригод. Друзі знайшли море, перечу, Чмих побачив кошеня. Втомлені мандрівники вернулись додому і поснули.

Зав'язка. Вночі у хатинку Мумі-тролів прийшов Ондатр і розповів, що скоро з Землею щось станеться.

Розвиток дії. Мумі-троль і Чмих налякалися розповідей Ондатра про комету, яка наближається до Землі. Мумі-мама і Мумі-тато відправляють дітей у мандрівку до Обсерваторії. Мумі-троль і Чмих зустрічають у дорозі Нюхмумрика, він приєднується до них. В Обсерваторії друзі дізнаються, що сьомого серпня комета вріжеться в Землю. Мумі-троль, Чмих і Нюхмумрик поспішають у Долину. Дорогою до них приєднуються Хропусь і Хропся, Гемуль. Мандрівники переживають різні пригоди, долають важкий шлях. Вони повертаються додому сьомого серпня і разом з Мумі-батьками, Ондатром, кошенятком перебираються у печеру.

Кульмінація. Розпечена палаюча комета впала на Землю. Міцно обійнявшись, усі забилися в найдальший закуток печери. Скелею теліпало і трясло. Всі вляглися спати.

Розв'язка. Зранку друзі виявили, що нічого не сталося, бо комета тільки зачепила Землю хвостом. У море повернулася вода. Мама запропонувала з'їсти те, що лишилося від торта, вдома. Друзі вирушили в Долину.

Аналіз інших творів Туве Янссон: