Роберт Шеклі — Запах думки (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Оповідання.

Час створення. 1953 рік.

Автор. Роберт Шеклі (1928-2005) – американський письменник-фантаст.

Тема. Зображення майбутнього, аварійної ситуації в космосі, виживання людини на незнайомій планеті, де найбільше потрібний розум та кмітливість.

Ідея. Ствердження думки про необмежені можливості людського розуму, віра в його перемогу за будь-яких обставин.

Проблеми. Телепатія, боротьба зі страхами, прагнення до життя, людський розум, життя поза Землею.

 Композиція і сюжет твору

Лерой Кліві – поштар і командир поштоліту-243, потрапивши у зоряне скупчення Сергон, вимушений здійснити аварійну посадку на незнайому планету з наявністю кисню. На цій планеті живуть дикі істоти, віддалено схожі на Земних білок, вовків, пантер. Ці тварини не мають звичних нам органів чуттів, проте взаємодіють між собою та цілеспрямовано атакують Кліві. Герой оповідання розуміє, що для виживання має швидко навчитися контролювати свої думки, адже саме на них реагують тварини.

Щоб розкрити процес мисленнєвої діяльності, письменник удається до різних типів оповіді – від першої особи (від імені Ліроя Кліві) та від третьої особи (від імені автора).

Експозиція. Лерой Кліві виявляє, що його поштоліт-243 несправний, тому приземляється на планету З-М-22. Корабель вибухає, але герою вдається врятуватися.

Зав'язка. Опинившись на невідомій планеті, Кліві виявляє, що тут у тварин немає очей і вух, а взаємодія між живими істотами відбувається за допомогою думки.

Розвиток дії. Вовк, а згодом пантера намагаються напасти на Кліві. Герой розуміє, що на цій планеті його може врятувати лише телепатія. Ким він тільки не уявляє себе, щоб врятуватися – самицею пантери, вовчицею, змією.

Кульмінація. На героя намагаються напасти чотири вовки і пантера. Він прикидається кущем, трупом, але нарешті розуміє, що повинен стати вогнем, адже його бояться усі звірі. У Кліві все виходить, але раптом починається дощ. Він втрачає свідомість.

Розв'язка. Поштмейстер на міжпланетному кораблі рятує Кліві і розповідає про найбільшу степову пожежу, яку вони гасили дошувальною системою корабля. Та внизу вони бачать зелену траву, а Кліві зовсім не має опіків.