Великий поет-новатор Уолт Уітмен

Реферат

РЕФЕРАТ

НА ТЕМУ:

"УОЛТ УІТМЕН"

Великий поет-новатор Уолт (Уолтер) Уітмен (1819-1892) народився в Лонг-Айленді, неподалік від Нью-Йорка, у родині фермера. Незабаром родина переїхала в Бруклін, передмістя Нью-Йорка. До дванадцяти років майбутній поет відвідував початкову школу, потім почалося його трудове життя. Він перемінив багато різних професій: працював учнем у друкарні, потім складачем, сільським учителем, теслею, репортером, редактором. При цьому Уітмен постійно займався самоосвітою і придбав хоча і несистематичні, але великі знання. В ці роки складається його світогляд, перейнятий демократичним духом, повагою до простого народу, вірою в його великі можливості. Уітмен пробує свої сили як у поезії, так і в прозі, однак ці досвіди поки недосконалі.

Але в 1855 р. 36-літній Уітмен власноручно набирає збірник віршів за назвою "Листя трави", у якому було всього 12 творів, а центральне місце займала поема "Пісня про себе". У цій книзі вперше в американській літературі знайшов голос і заговорив простий народ Америки. "Листи трави" були в багнети зустрінуті буржуазною критикою, що обурилася "брутальністю" і "аморальністю" віршів Уітмена. Особняком стояло відкликання Емерсона, що вітало появу книги Уітмена і назвали його великим і справді американським поетом. Емерсон і інші трансценденталісти побачили в "Листах трави" відзвук власних ідей і підтвердження їхньої правоти. Однак один позитивний відгук справи не змінював: нерозуміння і неприйняття, що часом оберталися прямої цькуванням і мерзенним наклепом, переслідували Уітмена до останніх днів життя. Різка критика його першого добутку проте не смутила поета: у тім же 1855 р. він випустив друге, доповнене видання "Листів трави". Надалі Уітмен продовжує розширювати і переробляти свою книгу, що при житті автора мала дев'ять видань. У книгу віршів "Листи трави" входять як невеликі вірші, часом усього в кілька рядків, так і великі поеми, з яких крім "Пісні про себе" найбільш відомі "Пісня [418] на великої дороги", "Пісня про сокиру", "На Бруклінському перевозі" і ін.

У 1861 р. почалася Громадянська війна між Північчю і Півднем. Уітмен пішов працювати братом милосердя в госпіталь, де доглядав за пораненими й умираючими. "Добрий сивий поет" — так стали називати Уітмена в наступні роки. На події війни проти рабства він відгукнувся циклом "Барабанний бій", а на загибель президента А. Линкольна — проникливими віршами "Про Капітан! мій Капітан" і "Коли в дворі перед будинком цвіла цієї весною бузок".

Коли війна закінчилася, Уітмен якийсь час працював у міністерстві закордонних справ, але глава міністерства, довідавшись, що його співробітник — автор "непристойних" віршів, наказав звільнити його в 24 години. До цього часу поезія Уітмена здобуває широку популярність як на його батьківщині, так і в Європі. Росте число не тільки супротивників, але і жагучих шанувальників автора "Листів трави".

У 1873 р. Уітмена розбив параліч, і він назавжди виявився прикутим до інвалідного крісла. Поет оселився в м. Кемден, де його часто відвідували друзі, а самий відданий з них — молодий журналіст Г. Тробел постійно доглядав за ним і залишив докладні записи бесід з Уітменом. В похилі роки Уітмен продовжує писати статті, мемуари, нові цикли віршів, позбавлені нот зневіри і страху, відзначені світлим філософським прийняттям усього, що приносить життя. У той же час у пізній публіцистиці поета усе сильніше звучать ноти гніву і збурювання тим, що Америка заради прибутків і доходів забуває високі принципи волі і демократії, яким сам Уітмен залишався вірний завжди.

Новаторська за духом і формою поезія Уітмена не укладається в рамки якогось одного творчого методу. У ній іноді органічно, а часом суперечливо з'єднуються риси романтизму і реалізму. До романтизму восходят представлення поета про розлитий у Вселеної вищому духовному початку, незалежності людської особистості, безмірна широта авторського "Я", ідеї утопічного соціалізму і відзвуки доктрини Емерсона про "довіру до себе", емоційність і ліризм, порив до безмежного і тяга до метафори і символу. [419]

Але багато чого в поезії Уітмена виходить за межі ; романтичної естетики. На відміну від романтиків, що відверталися від реальності, що здається їм грубої і вульгарний, Уітмен прагне відбити цю реальність у всій сукупності живих і конкретних деталей по-, уседенної дійсностію:

Муза! я приношу тобі наше тут і наше сьогодні,

Пара, гас і газ, екстрені потяги, великі шляхи сполучення,

Тріумфи нинішніх днів; ніжний кабель Атлантики

І Тихоокеанський експрес, і Суецький канал, і Готардский тунель,

і Гузекский тунель, і Бруклинский міст.

Усю землю тобі приношу, як клубок, обмотаний рейками.

Уітмен відчуває пекучий інтерес до матеріального, речового світу навколо, до прикмет сучасності, до реалій побуту. Він змело вторгається в "непоетичні", з погляду традиційної романтичної поезії, області. У його очах будь-який життєвий матеріал володіє естетической цінністю і вимагає втілення в адекватних художніх формах.

Автор "Листів трави" безстрашно ламає канони традиційного віршування. Новий зміст вимагало нових ритмів і форм. Уітмен геть-чисто відкидає ("забруднена мізерія!") звичні образи, поетичні розміри, риму. Поет хоче, щоб його вірші передавали мова простих американців, своїм складом і ритмікою відтворювали шум великого міста, скрип візків західних переселенців, гудки паровозів і фабрик, гул мітингів і бій бойових барабанів. Це відбилося в поетичному словнику Уітмена — він широко включає в нього шар лексики, що вважався в поезії абсолютно неприпустимим: розмовні слова, прозаизми, природничонаукові терміни і т.п. Але яскравіше всього новаторство поетичної концепції Уітмена проявилося у використанні вільного вірша, чи верлібру (від фр. vers libre — вільний вірш). Незвичному вуху й оку вірші Уітмена можуть показатися хаотичним набором, монотонним перерахуванням різних явищ і предметів (не випадково їх іменували "каталогами"). Однак верлібр Уітмена гнучкий, багатий різноманітними емоційними відтінками (так, замічено, що рядка вірша "Коли в дворі перед будинком цвіла цієї весною бузок" ритмічно нагадують ридання людини). В образному ладі кращих добутків Уітмена проглядається внутрішня упорядкованість [420] на вид випадкової послідовності рядків, що не допускає перестановки, є логіка, рух і точний розрахунок.

Основними засобами організації поетичної мови Уітмена є наступні: оформлення кожної закінченої думки в рамки однієї рядка-пропозиції; різноманітні види синтаксичного паралелізму, коли одна структура багаторазово варіюється з невеликими лексичними змінами, лексичні повтори — анафора (однаковість початку рядка) і епифора (однаковість кінця); фонетичні засоби — внутрішня рима, асонанси, алітерації. Поет часто використовує у своїх віршах ораторські прийоми: прямі звертання в другому обличчі, структури "питання — відповідь", наказове нахилення й ін.

Джерела поетичної системи Уітмена восходят до мови древніх пророків Сходу, індійському фольклору, традиції американської проповіді і прозі новоанглійських трансценденталистов, у першу чергу Емерсона. Але творчий геній Уітмена создает.із усього цього нову поетичну мову, єдино придатний для вираження нового змісту і світосприймання, і тим самим кладе початок нової — Уітменовской — традиції у світовій літературі.

У назві книги "Листи трави" схована центральна ідея усього світовідчування Уітмена — почуття спільності, єдності усього, що існує у Всесвіті. У ній відбувається вічний круговорот, перехід матерії з одного стану в інше, а раз так, то усе зв'язано ланцюжком "нескінченної спільності".

Скромні листи трави, що з'являються з-під землі кожної навесні, і стають символом цього круговороту, [421] цього невичерпного життя, тому що ніщо не зникає зовсім — знищення ні, є вічне відновлення. Ця думка розкривається в шостому розділі "Пісні про себе".

І найменший паросток є свідчення, що смерті на ділі ні,

А якщо вона і була, вона вела за собою життя...

(Тут і далі пров. К. Чуковського)

І себе, свою поезію Уітмен розглядає в першу чергу як частина цієї величезної єдності.

Рука об руку з цим відчуттям загального зв'язку в поезії Уітмена постійно живе почуття безмежності світобудови, нескінченності простору і часу, космічній масштабності. Поет мислить категоріями вічності, вважає на мільйони, людина для нього — ланка в нескінченному ланцюзі предків і нащадків. У світі Уітмена не важливі расові, національні чи майнові розходження, людина — насамперед пасажир зоряного корабля за назвою Земля.

Звідси випливає друге ключове поняття поетичного світу Уітмена — рівність усіх людей.

Поняття демократії в Уітмена ні в якому разі не зводиться до реальностей буржуазної парламентської республіки і практиці буржуазної демократії в США. Це мрія про ідеальний суспільний лад, у якому не буде місця класовій нерівності, експлуатації, бідності і голоду, що перегукується з ідеями утопічного соціалізму.

У "Листах трави" ця ідея рівності утілена в безлічі калейдоскопически сменяющих друг друга портретів простих людей Америки — робітників, фермерів, погоничів, скотарів, докерів і т.д. Їхні індивідуальні риси стерті, але всі разом вони складають узагальнений образ "простої людини" Америки, з яким поет ототожнює себе і від імені якого говорить. [422]

В основі цього людського братерства в Уітмена лежать не соціально-політичні категорії, а заклик до людей любити один одного палкою і захопленою любов'ю.

Без цієї любові мляво будь-який суспільний пристрій, а "той, хто йде без любові хоч хвилину, на похорон свої він йде, загорнений у власний саван". І в собі самому поет вище всего цінує саме здатність до щедрій, діяльній любові:

Надрукуйте ім'я моє і портрет мій повісьте вище,

тому що ім'я моє — це ім'я того, хто вмів так ніжно любити...

Того, хто не піснями своїми пишався, але безмежним у собі

океаном любові, хто виливав його щедро на усіх...

Така любов, як думає Уітмен,— загальний закон життя, і він не зводиться до відносин підлог. Однак автор "Листів трави" звертається і до споконвічної теми любові чоловіка і жінки, причому робить це з дивної для свого часу сміливістю.

1 2 3