Генріх Белль

Реферат

Він з'явився на світ 21 грудня 1917 року в Німеччині, а саме — в місті Кельні. Час і місце народження великою мірою визначили його життєвий шлях: йому ніби на роду було написано стати підданим третього рейху, далі — солдатом вермахту, потім — військовополоненим і нарешті — жителем зруйнованої, розтоптаної, приниженої країни.

І в початковій школі, й у гімназії, і коли вже її закінчив і працював у книгарні боннського букініста, він не бажав мати з режимом нічого спільного. Режим, однак, на нього зазіхав: наприкінці 1938-на початку 1939 року Белль відбував трудову повинність на важких земляних роботах, а в липні 1939 року його призвали до армії, де він і перебував до кінця війни.

Стати письменником Белль вирішив давно, майже відразу ж, як почав замислюватись над вибором професії, і турботи батька й матері про те, на кого йому вчитися — на ремісника, землеміра чи священика,— викликали в нього усмішку. Але доля не всміхалась йому у відповідь. Ранні рукописи згоріли в розбомбленій батьківській квартирі. А втім, Белль і не шкодував за ними, бо вважав, що не в них було закладено основи його літературного стилю, а в тих листах, які він цілих шість років посилав із фронту своїй нареченій, згодом дружині Аннемарі. Та навряд чи військова цензура дозволяла їм стати вправами вільного письменника. Крім того, хоч Белль служив телефоністом, жодного разу не вистрілив і згадував про свій карабін лише тоді, коли фельдфебель лаяв його, що карабін знов не почищений, він був солдатом з усіма наслідками, які з цього випливають.

У солдатах йому щастило й не щастило — все залежить від того, як на це подивитись. Він побував у Польщі, у Франції, довго й тяжко хворів на дизентерію. З літа 1943 року перебував на Східному фронті — в Криму й під Одесою. Був кілька разів і досить серйозно поранений, лежав у госпіталях у Румунії та Угорщині. Одне слово, його, мов тріску, крутила водоверть війни. Так тривало до літа 1944 року. А потім Белль починає по-своєму втручатися в хід подій. Кінець війни вже не за горами, і перемагає бажання протриматися й вижити. Від такого бажання не гріх було б і відмахнутися, як від суто шкурницького, коли б ішлося не про Белля.

А в 1972 році він став також і Нобелівським лауреатом. Ще раніше, 1969 року, його обрали головою німецького пен-центру, 1972 року — президентом міжнародного пен-клубу. Здається, не залишалося вже почесних посад, титулів, нагород, якими його не вшанували б...

У 60-70-і роки письменник часто відвідував Москву. Тільки першого разу, в 1962 році, він прибув у складі делегації, а потім, уже маючи в Москві та Тбілісі чимало друзів, їздив до них у гості.

Від 50-х років Белля широко видавали в Радянському Союзі, і незабаром він став у нас одним із найпопулярніших зарубіжних авторів. Та все припинилось у 1973 році, й вимушена пауза затяглася майже на півтора десятиріччя.

Він пройшов свій життєвий шлях, так і не давши нікому створити довкола себе хоч би сякий-такий міф, хоч би бліденьку легенду. Мабуть, найпереконливіше свідчення цьому — його могила. У невеличкому селищі Мертен, що лежить між Бонном і Кельном, на кладовищі стоїть простий дерев'яний хрест. На ньому напис: "Генріх Белль. 1917-1985".

з ідеєю духовності, втішними якої є символ непідвладного часові хреста.

Визначаючи художню майстерність письменника, який володію мистецтвом сучасної оповіді, можна з упевненістю сказати, що його оповідання написане рукою романіста.

Тести

(до твору "Подорожній коли ти у СПА...)

1. Куди відносили поранених воїнів:

а) до зали малювання,

б) до зали очікування,

в) в палати для важко хворих,

г) на операційний стіл.

2. Що побачив герой твору у вузькому, малому коридорчику:

а) Картину,

б) портрет,

в) образ.

3. В який колір був пофарбований коридор

а) білий,

б) голубий,

в) рожевий,

г) жовтий.

4. Що побачив поранений праворуч у вікні:

а) чисте, синє небо,

б) місяць та велику кількість зірок,

в) червоне небо, по якому пливли чорні густі хмари.

5. Коли ноші поставили на підлогу, на яких несли пораненого, він сказав санітарам:

а) "Устроміть мені в рот сигарету".

б) "Подайте мені води",

в) "Я відчуваю сильний біль, допоможіть мені".

6. Чи вірив герой, що він знаходиться в своїй школі:

а) так,

б) ні,

в) був впевнений, що він у школі.

7. Чи відчував він біль:

а) не відчував,

б) біль був нестерпний,

в) біль був, але не сильний.

8. В якій гімназії вчився поранений:

а) у гімназії Фрідріха Великого,

б) гімназії Альберта,

в) Адольфа Гітлера.

9. Скільки років навчався в ній:

а) п'ять років,

б) шість років,

в) вісім років,

г) десять років.

10. Скільки сигарет під час перебування у залі малювання скурив поранений:

а) п'ять,

б) одну,

в) дві,

г) жодної.

11. Скільки разів на дошці написано: "Подорожній, коли ти прийди у Спа..."

а) вісім,

б) сім,

в) чотири,

г) шість,

д) дев'ять.

12. Поранений впевнився, що він у своїй школі, коли побачив:

а) слід хреста над дошкою,

б) надпис на дошці,

в) парти, які були у кутку.

13. Хто тримав героя за плечі, коли лікар давав укол:

а) пожежник,

б) медична сестра,

в) інший поранений,

г) ніхто, він лежав спокійно.

14. Що попросив поранений:

а) молока,

б) води,

в) сигарету,

г) нічого, він не розмовляв.

Літературна сторінка

1945 р.-"І був вечір, і був ранок"1946 р.-"Тріумфальна арка"1947 р.-"Учні Ісуса"1948 р.-"Мітли б тобі в'язати", "Моя коштовна нога"1949 р.-Повість "Поїзд точно за розкладом", "Звістка", оповідання "В темряві"1950 р.-"Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...", оповідання "По мосту", "Моє сумне обличчя". Оповідання "Історія одного солдатського мішка"1951 р.-Роман "Де ти був, Адаме?", оповідання "Мій дядько Фред", "Карлик і лялька", "Не тільки перед Різдвом".1953 р.-"Смерть Ельзи Баскеляйт"1954 р.-Роман "Дім без господаря".1954-57 рр.-"Ірландський щоденник".1955 р.-Повість "Хліб ранніх літ", оповідання "Мовчання доктора Мурке".1957 р.-"Столичний щоденник", роман "Долина Тупоту Копит".1959 р.-Роман "Більярд о пів на десяту".1961 р.-"Коли почалась війна".1962 р.-Оповідання "Коли закінчилась війна".1963 р.-Роман "Очима клоуна".1964 р.-Оповідання "Самовільна відлучка".1966 р.-Повість "Чим скінчилось одне відрядження".1971 р.-Роман "Груповий портрет з дамою".1974 р.-Повість "Втрачена честь Катеріни Блум, або як виникає насильство і до чого воно може призвести".1979 р. —Роман "Дбайлива облога".

КРОСВОРД

65291174138

1. В якому місті народився Генріх Белль (Кельн)

2. На якому фронті 1943 році перебував Генріх Белль (Східному)

3. Яку державу у 60-70-і роки відвідував письменник (Москву)

4. Де знаходиться могила Генріха Белля (Мертен)

5. Повість, написана в 1949 р. (Звістка)

6. У 1979 році роман "Дбайлива..." (облога)

7. Ким став Белль 1951 році (Літератором)

8. Повість "Моя коштовна..." (Нога)

9. З якого матеріалу зроблений хрест Генріха Белля

10. Професія батька Генріха Белля (Ремісник)

11. Куди не міг вступити Генріх Белль (до гітлерюгенду)