Фруктова пастила є улюбленим для багатьох солодким продуктом з яблук, також вона може виготовлятися з інших фруктів або ягід. Її готують з фруктового пюре, збивають з цукром та яєчним білком, потім перемішують із сиропом з агар-агар.
Як готувати пастилу
Домашня пастила готується як торт, і найтонші листи, які ще називаються "леваши" або смоква. До складу пастили увійшли не тільки фрукти з ягодами, а й горішки, і інші смачні добавки.
Щоб приготувати смокви, знадобиться чимало часу та фруктів, але ефект і приємні відчуття від її з'їдання виявиться максимальний.
Що необхідно для приготування пастили:
- Яблука —1 кг.
- цукор — 0,15 кг.
Рецепт:
- Миємо яблука і розрізаємо на 4 частини.
- Видаляємо з плоду серцевину з шкіркою.
- Викладаємо в каструлю, заливаємо близько 50 мл води і доводимо, поки не закипить.
- Варимо близько 20 хв, весь час змішуючи інгредієнти, поки маса не набуде густої консистенції.
- Кладемо до маси цукор і ретельно змішуємо.
- Варто застелити деко за допомогою пергаменту і на нього викладаємо пюре.
- Ставимо в теплу духовку приблизно на 75˚С, дверцята духовки залишаємо трохи відкритими.
- Сушимо близько 7 години поки суміш не стане пружною та липкою.
- Ми залишаємо остигати, а потім знімаємо з пергаменту.
Перед тим, як подати, смокви звертаємо у вигляді рулету і ріжемо на порції. Беручи до уваги число інгредієнтів, в результаті можна отримати два рулони по 200 г.
Але перед тим, як приступати до приготування пастили, врахуйте деякі рекомендації. Якщо ви вирішили цукор замінити на мед, то сушити її необхідно при температурі не більше 45 градусів. Мед беремо без вираженого аромату. Овочеві та фруктові культури для пастили бувають крихкими і в'язкими. Перші дуже швидко висихають, з цієї причини пастила рідко виходить необхідної консистенції. А ось в'язкі, навпаки, висихають тривалий час і здатні не витримувати форму. Щоб отримати якісну пастилу, потрібно грамотно поєднувати тендітні й в'язкі сорти фруктів та овочів.
Як зберігати пастилу
З давніх-давен пастила без цукру застосовувалася не тільки в якості дієтичного десерту, а й як заготівля на зимовий період. Щоб вона тривалий час зберігала власні смакові властивості потрібно наслідувати інструкції:
- Видаляємо крапельки сиропу і ретельно висушуємо корж;
- Загортаємо в марлю або харчову плівку;
- Розміщуємо в скляну ємність або пластикові контейнери;
- Для більш тривалого зберігання, ставимо в холодильник, так зберігається до півроку;
- В морозилці ласощі, які упаковані в пергамент, зазвичай зберігається близько року.
Не варто залишати пастилу під прямими сонячними променями та зберігати в поліетилені з їжею, яка має особливий запах.
Навчитися приготувати смачну пастилу взагалі не важко. За потребою подібний десерт ви можете дати скуштувати і дітям, і людям, які споживають цукор з обмеженнями, так вдома ви можете самі варіювати кількість солодкого, що додається в ласощі, таким чином збільшуючи його корисність.