Використання сучасних технологій у вирощуванні овочів, фруктів, м'яса та інших харчових продуктів має два ключові наслідки: з одного боку підвищується врожайність, а з іншого — поступово знижуються поживні властивості їжі. Як наслідок, організм отримує менше вітамінів та корисних елементів, що безпосередньо впливає на стан здоров'я та загальне самопочуття.
У сучасному світі більшість людей не здатні забезпечити себе всіма необхідними вітамінами, макро— та мікроелементами виключно внаслідок харчування. Тому дедалі більше людей доповнюють свій раціон мультивітамінними комплексами. Це дозволяє заповнити дефіцит поживних речовин в організмі та позитивно впливає на імунітет.
Склад і властивості
Мультивітаміни — це харчові добавки, які містять у своєму складі різноманітні поєднання вітамінів, мінералів та інших корисних речовин. Основне завдання — допомогти організму отримати необхідні елементи, нестача яких може виникати внаслідок дії певних негативних факторів: неповноцінного раціону, хронічного стресу, відсутності достатньої кількості вітаміну D, поганої якості води тощо.
Склад мультивітамінних комплексів може значно відрізнятися. Це залежить від віку та статі людини (існують комплекси для чоловіків, жінок, дітей та людей похилого віку), виробника, а також цільового призначення продукту. Наприклад, мультивітаміни можуть бути розроблені для підтримки дитячого розвитку, покращення розумової активності, нормалізації травлення, покращення стану волосся, зміцнення імунітету, протидії стресу чи нормалізації сну.
Коли варто приймати мультивітаміни: основні показання
Доцільність вживання мультивітамінів виникає в тих випадках, коли організм не отримує достатню кількість поживних речовин природним шляхом та навіть за умови відносно збалансованого харчування. Вони можуть бути особливо корисними за таких умов:
- Неповноцінне або обмежене харчування — якщо з різних причин людина не вживає певні категорії продуктів.
- Високе фізичне навантаження.
- Постійний стрес.
- Періоди інтенсивного росту.
- Вагітність та грудне вигодовування.
Також до додаткових показань належать суворі дієти, ослаблений імунітет, хронічна втома, відновлення після травм чи хвороб, тривале перебування у стані емоційного або фізичного виснаження.
Мультивітаміни чи окремі добавки: що обрати?
Питання, що краще: приймати мультивітаміни чи вживати окремі вітаміни та мінерали, — не має універсальної відповіді, усе залежить від індивідуального стану організму та конкретних потреб людини.
Мультивітамінні комплекси, наприклад, Неогабін https://www.add.ua/ua/medicamenti/l/marka_neogabin/, мають важливу перевагу — вони дозволяють отримати в одній таблетці або капсулі набір необхідних вітамінів, велику кількість мікро— та макроелементів та достатньо допоміжних поживних речовин.
Такий спосіб зручний для тих, хто не хоче приймати багато різних препаратів одночасно. Однак, якщо організм відчуває нестачу лише одного вітаміну або мінералу, доцільніше підібрати й приймати саме цей компонент у потрібній дозі — такий індивідуальний підхід буде ефективнішим.
Чи можна вживати мультивітаміни без консультації лікаря
Так, мультивітаміни належать до категорії харчових добавок і доступні для придбання без рецепта в аптеках та інших торгових точках. Їх можна вживати без призначення лікаря. За умови дотримання рекомендованого дозування — це цілком безпечно й корисно для підтримки нормального стану здоров'я та компенсації дефіциту поживних речовин.
У випадках, коли людина має певні хронічні захворювання або специфічні потреби, перед початком застосування мультивітамінів рекомендують проконсультуватися з лікарем.