Цифровізація як спосіб розвитку суспільства: вчимо дітей використовувати діджитал-світ з користю

Цифровізація вже стала нашою реальністю. Діджитал-формат роботи проник до багатьох сфер, як в світі, так і Україні:

  • е-комерції;
  • телекомунікаційній;
  • довірчих послугах;
  • освітній галузі.
Навчання онлайн ведеться вже кілька років поспіль. Завдяки інтернету, сучасним програмам та девайсам вдається робити цей процес ефективним, проте важливим стає питання цифрової безпеки та обізнаності школярів. Особливо це актуально, якщо враховувати захопленість дітей діджитал-реальністю.

Підготовлено за підтримки BukiSchool

Підготовлено за підтримки онлайн-школи BukiSchool: https://bukischool.com.ua/tutors/anhliiska-mova/it

Як обернути цифровізацію на користь для дітей

Сучасні діти в більшій мірі використовують діджитал-технології задля розваг. Але якщо розвинути в них цікавість до знань, то цінність доступу у світ віртуальної реальності суттєво зміниться. Батьки повинні їм в цьому допомогти, а саме – дати маленький поштовх, показати де шукати корисності для навчання та розвитку.

Головне в цьому – не змушувати дитину. Цікавість в ній треба спонукати м'яко. Приклад: дитина знайшла якогось жука чи рослину і питає що це? Замість того, щоб намагатися пояснити, треба показати можливості інтернету в наданні цієї цікавої інформації, додатково підштовхнувши до пошуку даних про те, скільки взагалі жуків існує і чим особлива саме ця комаха. Тобто, важливо навчити дитину правильно використовувати цифрові ресурси:

  • ставити запитання;
  • обирати джерела для отримання відповідей;
  • оцінювати користь від отриманої інформації;
  • вміти використовувати та зберігати дані.
Деякі з цих навиків дитина опанує сама, навчиться від друзів та оточення, але головна роль відводиться батькам.

Як забезпечити дітям цифрову освіту

Відповідь на це питання включає в себе кілька складових. Перш за все, потрібні ресурси: девайси, швидкий зв'язок інтернет та якісні джерела для отримання інформації. Велику роль в цьому відіграють батьки та вчителі. Саме вони повинні ознайомити дітей с віртуальним світом, та вчити використовувати його можливості на користь, показувати сайти та додатки для онлайн-навчання, такі як: "Дія. Цифрова освіта". В цього проєкту є як офлайн складова, так і онлайн-платформа – Всеукраїнська школа онлайн.

Відмітимо, що віртуальне навчання не є новинкою. Велику роль в його розвитку зіграли карантин через всесвітню пандемію та війна, проте дистанційне навчання стало досить популярним ще раніше. Вже давно великим попитом користуються онлайн-курси та послуги репетиторів. Саме цифровий формат надає змогу якісно навчатися, навіть, якщо фізично немає можливості відвідувати заняття.

Проте важливо, щоб діти вміли користуватися цифровими ресурсами, тобто розуміли, як шукати інформацію, вибрати курси. Також треба їх налаштовувати на те, що онлайн-заняття з репетитором можуть бути не лише хобі, а й є зручною можливістю для досягнення цілей: вивчення іноземної мови, поглиблення знань по шкільним предметам тощо.

Наостанок відмітимо один специфічний нюанс, з яким нині стикається доросле суспільство. Батькам, особливо, якщо вони в меншій мірі стикаються з цифровізацією, ніж діти, іноді може бути складно направити дитину в потрібне русло, навчити використовувати віртуальний світ на користь, та дотримуватися діджитал безпеки в мережі. Допоможе їм в цьому спеціальна література, наприклад, книга "Цифрові громадяни. Як виховати здорові діджитал навички у ваших дітей", яка доступна в паперовому та електронному форматі. Цей практичний посібник стане а нагоді батьками та дітям, допоможе їм відкрити зручний спосіб використання цифрових ресурсів, зробити сферу онлайн більш комфортною, зрозумілою та безпечною.