Болять очі від роботи за комп'ютером — консултації лікаря

Якщо при роботі за комп'ютером втомлюються очі — зверніть увагу на монітор.У багатьох сім'ях комп'ютер став центром повсякденного життя. Все частіше саме діти проводять більшість вільного часу за комп'ютером. Саме тому дуже важливо вибрати максимально безпечний для здоров'я монітор. Сьогодні вибір монітора не представляє великих зусиль і витрат часу, але головне — з'ясувати для себе, яким саме вимогам повинен відповідати безпечний монітор.Однією з основних негативних сторін моніторів вважають позамежний рівень шкідливого випромінювання, джерелом якого вони нібито є. Сьогодні сучасні моделі небезпечні не більш, ніж інша техніка (за винятком тих моніторів, якими оснащені відеофони і подібна специфічна техніка). Якщо звичайно, монітори відповідають екологічним стандартам, що обмежують потужність створюваних ними електростатичних, електричних і магнітних полів.в світі розроблена безліч стандартів, найжорсткіші — стандарти ТСО, розроблені в Швеції з урахуванням останніх технологічних досягнень і рекомендацій провідних наукових інститутів, ООН і ЮНЕСКО. Сьогодні більшість стандартів пред'являють жорсткі вимоги до техніки, і тому з нею комфортніше і безпечніше працювати.Вітчизняні санітарно-гігієнічні норми ще суворіші, ніж в Європі. Укрспоживнагляд видає гігієнічний висновок на кожну партію моніторів. Документи на техніку, представлені продавцем і виробником, проходять ретельну експертизу, монітори ще раз тестуються. Якщо купуватимете монітор, поцікавтеся, чи є у продавця такий документ. Особливо звернете свою увагу на те, що марка, серія, назва заводу-виготівника і, головне, місце виготовлення, вказані в ув'язненні, повинні співпадати із заявленими в паспорті монітора.Вважається, що рідкокристалічні монітори безпечніші, ніж з електронно-променевою трубкою, тому що через технологічні особливості в них не потрібно створювати високу напругу. Тому і потужність випромінювання істотно нижча, і статична електрика не накопичується — якщо вибрати енергозбережні моделі. Насправді різниця у випромінюванні між НИМИ незначна — просто рідкокристалічний монітор коректніше відображає картинку.При роботі за комп'ютером часто втомлюються очі, про що стверджують майже всі врачи. Щоб очі не втомлювалися при роботові за комп'ютером, картинка повинна бути чіткою, яскравою і контрастною, екран не повинен тремтіти, дрібні деталі зображення або документа повинні легко прочитуватися.При покупці монітора звернете особливу увагу на наступні параметри:

Розмір екрану. Є з 9-дюймовою діагоналлю, а є і з 46 дюймів. Головне — це максимальний дозвіл (тобто кількість крапок-пікселів по вертикалі і горизонталі), чим воно більше, тим чітко картинка. Умови нормальної роботи — мінімум 15 дюймів для ЖК-моніторів і 17 —для ЕЛТ. Для роботи в офісі фахівці рекомендують вибирати модель з діагоналлю не менше 17 дюймів, для будинку —17-19, для роботи з графікою — 20 дюймів і вище.Все популярніші стають широкоформатні монітори (співвідношення горизонталі до вертикалі 16:9 проти звичайних 4:3) — на них зручно працювати з декількома документами відразу і дивитися фільми. Квазі-варіант — мультиэкранные монітори — декілька моніторів, об'єднаних в один.Максимальна частота розгортки, або оновлення (актуально для ЕЛТ-МОНІТОРОВ) вимірюється в герцах і визначає, скільки разів в секунду зображення "перемальовувалося". По сучасних нормах цей показник не повинен бути нижче 85 Гц. Чим рідше оновлюється зображення, тим більше "мерехтить" екран і тим сильніше втомлюються очі при роботі за комп'ютером. У ЖК-моніторах зображення не мерехтить зовсім — і це їх величезна перевага.Контрастність. Відношення максимальної яскравості (при показі білого поля) до мінімальної (при показі чорного поля). Контрастність особливо важлива при оцінці якості рідкокристалічних моніторів, вона не повинна бути нижче 250:1. 600:1 — дуже добре, 1000 і вище — чудово.Яскравість, або інтенсивність свічення екрану. Чим вона вища, тим комфортніше працювати за комп'ютером в умовах яскравого світла — на сонячній стороні або при штучному освітленні. Норма для ЖК — 250-300 кд/м2, у ЕЛТ цей показник істотно нижчий — від 80 до 100 кд/м2.

Збільшує яскравість і контрастність спеціальне глянсове покриття, тільки воно блікуєт і брудниться — сліди пороши і пальців на нім дуже помітні. Його антипод — покриття антивідблиску, яке розсіює падаюче світло, не даючи йому відбиватися від екрану, але, правда, зменшує чіткість картинки. Вибір монітора залежить від умов, в яких ви збираєтеся працювати.Сучасні ЖК ергономічнєє за ЕЛТ. Але у ЖК, звичайно, теж є свої недоліки — їх слід враховувати при виборі. Наприклад "биті" пікселі, — із-за технологічних особливостей 3-5 крапок на екрані можуть спочатку не працювати, і це здорово дратує.Ще одна особливість ЖК — тривалий час відгуку: піксель при подачі сигналу не відразу починає світитися або темніти, саме тому в динамічних сценах у об'єктів можуть з'явитися легкі тіні. При покупці монітора врахуйте, що чим менше цей показник, тим вище якість зображення. Можливий на сьогодні мінімум — 2 мс.Не менш важливий звернути увагу на кут огляду: якщо на ЕПТ-моніторі картинка добре видно з будь-якої крапки, то у ЖК монітора, якщо подивитися збоку, зображення немов засвічується — чим більше кут огляду, тим краще. У сучасних моделей цей показник досягає 178 градусів.Ще одна важлива річ, на яку чомусь нечасто звертають увагу, — регульована підставка. Під час роботи за комп'ютером ми так пильно вдивляємося в екран, що рідше мигаємо. Тому верхній край монітора повинен бути на рівні очей — ви дивитиметеся на екран зверху вниз, очі будуть прикриті століттями і, отже, не пересохнуть.При установці монітора звернете увагу на декілька корисних рад:* Монітор повинен бути заземлений, інакше випромінювання зростає у декілька разів і не вписується в безпечні рамки навіть у сертифікованих моделей.

* Стежите, щоб дроти не згорталися петлями — це додаткові джерела випромінювання.

* Краще година просидіти перед монітором без відриву, чим бігати туди-сюди.

* Чим далі від вас коштує монітор, тим краще. У ідеалі відстань повинна бути не менше метра.

* Не створюйте "колірний шум" це але непомітно стомлюють очі.

* ЕЛТ— моніторам протипоказане тісне сусідство: між ними повинні бути 1,6-2 м відступу.


Безкоштовну консультацію в лікаря можна отримати на сайті http://www.askdr.ru