Для початку корисно визначитися — чи так важливо для вас позбутися акценту? Якщо ви тільки почали вивчати англійську, вам необхідно познайомитися з фонетикою мови, навчитися промовляти довгі звуки, робити правильні наголоси та використовувати інтонацію.
Це потрібно для того, щоб вашу мову розуміли інші люди. Але більшого від Beginner не очікують: акцент все одно буде помітно. Набагато важливішим буде освоїти базову лексику й граматику, ніж вдосконалювати свою вимову.
Якщо ви бажаєте поглибити знання англійської мови, рекомендуємо курси корпоративної англійської у Києві від освітнього центру GRADE.
1. Оберіть потрібний вам варіант вимови
Ви збираєтесь деякий час жити у конкретній країні? Тоді варто вивчити особливості мови місцевих жителів. Але якщо для вас не є принциповим, який акцент вивчати, орієнтуйтеся на власний смак. Чия вимова вам найбільше подобається?
Можете навіть обрати певного актора/ведучого/співака, прослуховувати, як він говорить, та повторяти за ним окремі фрази та речення.
2. Почніть з елементарного
Тобто, з окремих звуків. І неважливо, який у вас зараз рівень володіння мовою! З неправильною вимовою доведеться повернутися до алфавіту, правил транскрипції та фонетики.
Ось чому це важливо. Лише звук [m] відповідає аналогу в українській мові. Всі інші мають певні нюанси звучання. А звуки [θ], [ð] пам’ятаєте? Знаєте, як правильно їх озвучувати?
Зараз навчитися цього досить легко — є багато відео, де продемонстровано, як треба правильно використовувати органи мовлення. Практикуйте кожен звук окремо, а потім переходьте на наступний рівень.
3. Слідкуйте за наголосами та інтонацією
У кожній мові є свої особливості наголосів. Наприклад, у польській мові — на передостанній склад, у словацькій — на перший. В англійській мові наголошується перший склад, але є і ряд виключень.
Наприклад, при додаванні суфіксів —tion, —cian, —cail, —tor наголос переміщується на склад перед ним. Важливо знати ці виключення і правильно ставити наголоси.
Ще один вид наголосу — логічне інтонаційне акцентування певного слова у реченні. Розглянемо приклад.
Ставимо питання:
Where have you been yesterday?
Якщо у питанні інтонаційно підкреслити підмет, то ми ніби спитаємо: “А ти де був вчора?”. Змістимо акцент на останнє слово — і вийде: “А вчора ти де був?”. Відчули різницю?
4. Тренуйте мовний апарат
Деякі звуки та їх комбінації вимовити українцям досить складно. Адже м’язи наших органів мовлення не вміють це робити.
Щоб виправити ситуацію, вам допоможуть регулярні тренування, як у спортзалі. Тільки замість залізних тренажерів у нас будуть ментальні — tongue-twisters, або скоромовки.
Ось чудова підбірка для вас:
Повірте, переклад вам знати необов’язково, та й більшість таких скоромовок не мають логічного сенсу. Адже їх основна функція — тренувати вашу вимову!
5. Говоріть повільно
Радять більшість викладачів, особливо — носії мови. Адже вони знають, що говорити швидко й одночасно правильно досить складно. Тому сповільнюють своїх студентів, щоб їх артикуляційний апарат встигав зайняти правильну позицію.
6. Слухайте та повторюйте
Зробіть так, щоб англійської мови у вашому житті стало якомога більше. Новини, відео на Ютубі, фільми, музика, аудіокниги. Використовуйте всі можливі канали, з яких ви можете чути бажаний для вас акцент та вимову. І не просто слухайте, а уважно слідкуйте за тим, як рухаються органи мовлення мовця, якщо дивитеся відео. При прослуховуванні аудіо закрийте очі та сконцентруйтеся на звучанні.
7. Слухайте свою вимову
Для цього записуйте те, що говорите, на диктофон. Наприклад, візьміть певне речення та спробуйте повторити його за мовцем/диктором. Прослухайте, визначте, в чому різниця між вашим варіантом та бажаним, скорегуйте. Повторіть так кілька разів, і ви отримаєте правильний варіант вимови.
8. Використовуйте спеціальні програми
Можете почати з набору тексту голосом. Якщо вас буде добре розуміти звичайний бот, можете перейти на English Pronunciation. Принцип його роботи полягає у зчитуванні вашої вимови та корегуванні окремих звуків.
9. Спілкуйтеся з носіями мови
Це найдієвіший спосіб. Адже ви одночасно запам’ятовуєте правильне звучання мови, нову лексику, отримуємо неоціненний зворотний зв'язок щодо вашої вимови.