Погіршення зору на 40%: наслідки пандемії коронавірусу

У всьому світі у дітей шкільного віку спостерігається погіршення зору, спровоковане непрямими наслідками пандемії коронавірусу. Обмежувальні заходи, пов'язані з введенням карантину в різних країнах та переведенням дітей на режим дистанційного навчання, згубно позначилися на їхньому здоров'ї, зокрема, на зорі.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) бачить причину масового виникнення у школярів міопії та інших зорових аномалій у нестачі природного освітлення. Вимушене перебування в домашніх умовах протягом тривалого часу в 2020 році залишило дітей не тільки без прогулянок та рухливих ігор на свіжому повітрі, але й без доступу до сонячного світла.

За словами офтальмолога Кароліни Пікотті, саме сонячним променям властиво виробляти в сітківці дофамін – речовина, яка перешкоджає деформації очного яблука та розвитку короткозорості у дитини. Жодному штучному світлу не впоратися з таким завданням, тільки сонячне випромінювання здатне виробляти дофамін.

З Пікотті солідарні китайські, канадські та латиноамериканські медики, пише El Pais. У ході досліджень експерти дійшли загального висновку, що під час пандемії СOVID-19 минулого року вікова категорія людей від п'яти до 18 років значно погіршила зір – у середньому на сорок відсотків.

Крім проблеми, пов'язаної з нестачею сонячного світла, діти та підлітки в цей період по п'ять-шість годин (а то й більше) сиділи біля комп'ютерів, роблячи уроки або граючи у всілякі ігри, які, звичайно ж, не могли компенсувати активний відпочинок на вулиці. Якщо до цього ще додати підвищену сухість повітря в приміщенні, то не доведеться дивуватися високій стомлюваності, помутнінню в очах, головним болям.

Експерти наполегливо рекомендують: навіть якщо пандемія коронавірусу ще надовго затримається на нашій планеті, слід забезпечити можливість неповнолітнім громадянам своїх країн регулярно та безпечно перебувати на свіжому повітрі, особливо у денний час, у ясну сонячну погоду. Не менше ніж дві години на день.

Детальніше про хвороби очей та особливості лікування можете почитати на сторінці https://oculus.lviv.ua/blog/ медичного центру Oculus. А також про здоровий спосіб життя та окрема рубрика "Думка лікаря".

Вплив хвороби на зір

Коронавірус здатний інфікувати нервові клітини сітківки ока, встановили досліджували з Інституту Макса Планка, Німеччина. Статтю опубліковано в електронній бібліотеці bioRxiv.

Вчені піддали клітини сітківки ока впливу вірусу та встановили, що він здатний інфікувати клітинну структуру, у сітківці ока виявили присутність білків хантавіруса SARS-CoV-2.

На думку дослідників, здатність коронавірусу інфікувати органи зору пояснює те, що деякі пацієнти, які перехворіли на коронавірусну інфекцію, скаржаться на проблеми із зором.

Ковід впливає на запальні гени, включаючи медіатор загоєння слизових оболонок – цитокін інтерлейкін 33 (IL33), який пов'язаний із запаленням сітківки ока та деградацією фоторецепторів.

Також вчені виявили, що інфікування клітин сітківки можна зменшити за допомогою антитіл, що блокують мембранний білок ангіотензинперетворюючий фермент 2 (ACE2). Це означає, що для лікування ускладнень на органи зору підходять будь-які препарати та вакцини, які блокують ACE2.