Чугайстер (Легенда з Українських Карпат)

Автор Невідомий

У Карпатах віддавна побутує легенда про Лісового Чоловіка, або Чугайстра. За переказами, — це велет, густо оброслий шерстю, ростом до 7 метрів. Не боїться він ні холоду, ні спеки. Має сині очі, довгу бороду, а головне — цей велет має дуже цікаву вдачу: він надзвичайно швидкий, любить танцювати і співати.

Чугайстра вважають охоронцем людини, коли та перебуває далеко від домівки — на полонині чи в лісі. Він захищає лісорубів і пастухів від лісових Дів (опириць, бісиць, блудниць та нявок чи мавок), які відволікають парубків, заманюють їх у лісові нетрі і там гублять. Саме для лісового відьомства Чугайстер є страшним і небезпечним.

Змалечку гуцули знали, що, перебуваючи на полонині чи в лісі, завжди треба залишали трохи своєї їжі. Їжу підвішували на самому сволоці хати, — адже Чугайстер високий, зуміє її дістати. Коли пастухи чи лісоруби поверталися з роботи та не заставали їжі на сволоці, то дуже раділи: адже до них приходив Лісовий Чоловік, а це означало, що вся лісова нечисть втекла з лісу.

Про велета Чугайстра розповідали, що коли зустрінеться він десь у лісі чи на полонині, то ніякого лиха не чинить, а лишень співає і просить, щоб зустрічний потанцював із ним. А якщо танцюрист добрий, то отримає від Діда нагороду.