Капельгородський Пилип Йосипович

Життя та творчість

  • Капельгородський Пилип Йосипович

27 листопада 1882 в селі Городище Сумської області в багатодітній сім'ї колишнього кріпака Осипа Капельгородського народився майбутній український поет, прозаїк, публіцист і сходознавець Філіп Осипович Капельгородський. Популярність він здобув завдяки своїм літературним талантам, хоча його вклад в сходознавство — хоча і маловідомий, — не менший, ніж в літературу, а можливо і більший.

Хлопчика спершу віддали в земську школу, а потім — за казенний кошт, — в Роменське духовне училище. Але він не міг змиритися з атмосферою придушення свободи духу, що панувало в бурсі, неодноразово потрапляв у карцер, і невдовзі був виключений. За наполяганням батьків Філіп здає екстерном іспити в Полтавську духовну семінарію, де знайомиться зі своїм майбутнім другом, і, багато в чому, однодумцем — Симоном Петлюрою, який привертає Філіпа до участі в Революційної Української партії. Навчаючись в семінарії, Пилип Капельгородський веде активну громадську діяльність, випускає рукописний журнал "Світанок", організовує літературний гурток. Згодом час, проведений в семінарії, буде жваво описано Капельгородський в повісті "Записки семінариста", яка принесла йому найбільшу популярність.

У 1902 р. бере участь у так званому "семінарському бунті", однією з основних вимог якого було введення в навчальні програми предмета "українознавство" і більш демократичного режиму в семінарії. Крім того, учасники цих хвилювань брали активну участь в сільських бунтах, що прокотилися в 1902 році по Полтавщині. В результаті Капельгородський був виключений з семінарії, заарештований і відправлений у рідне село під нагляд поліції. Але Пилип Капельгородський вже спробував п'янкий смак революційної діяльності, і нелегально повертається на Полтавщину, де продовжує свою громадську діяльність, знову потрапляє під нагляд поліції, і, рятуючись від арешту, в 1904 році переїздить на Кубань. У Армавірі Філіп вчителює, продовжує брати активну участь у революційній боротьбі, і, 6 квітня 1909 року, знову піддається затриманню поліцією. Слідство у справі Капельгородського тривало півроку і 26 вересня 1909 року в м. Новочеркаську відбувся суд, пізніше названий самим письменником "найсвітлішим спогадом у часи столипінської реакції". На підтримку Капельгородського і його соратників в місті були організовані масові демонстрації, і, під тиском громадськості цивільний суд виправдав Пилипа Йосиповича, але рекомендував покинути Кубань.

Восени 1909 р. Капельгородський переїздить на Північний Кавказ, де працює журналістом в губернській газеті "Терек", а також публікується в газеті "Рада" і "Літературно-науковому віснику", збираючи етнографічні та історичні матеріали про Чечню, Інгушетію і Караногай.

Слід зазначити, що в цей час на Північному Кавказі фактично йшла неоголошена війна між горцями і козаками. Незважаючи на деякі послаблення з боку царської влади у відношенні кавказьких народів — так, наприклад, було заборонено звертати чеченців в християнство, до ісламу і суфізму проявлялося повагу, зростала кількість мечетей і медресе, місцеві мусульмани могли досягти високого положення в царській армії (7 інгушів і 2 чеченця дослужилися до генеральського чину), — гірські народи продовжували залишатися в пригнобленому становищі, в тому числі — і в економічному плані. У 1865 році 600 тис. козаків, розселених на Північному Кавказі, мали земель більш ніж удвічі на душу населення, ніж 948 тис. горян. До 1912 року ситуація ще більше загострилася: на кожного чеченця або інгуша доводилося по 3-6 десятин землі, а на кожного терського козака — по 14 десятин. Саме внаслідок цього, на думку ряду дослідників, "ненависть горян зосередилася на козаках". У доповіді начальника Терської області цареві за 1903 рік зазначено, що на Тереку йде щоденна війна. Чеченці, і в особливості інгуші, організують загони, нападають на козаків, викрадають коней і худобу; а козаки змушені весь час "тримати фронт" по Тереку, виставляючи на ніч роз'їзди і пікети. Підлив масла у вогонь взаємної ненависті Микола II, наклавши на зазначений доповідь резолюцію наступного змісту: "Саме це сусідство і підтримує в терських козаків їх старовинну дідівську завзятість".

Подібна політика Російської Імперії призвела до того, що широке поширення серед горців отримало абречества (абрек — "молодець, молодець, розбійник") — явище хоч і характерне для Кавказу, але в умовах царської політики по відношенню до кавказьким народам придбала зовсім інший масштаб. За тяжких умов життя, через безправ'я, безгрошів'я, бездоріжжя, відсутності шкіл і лікарень горяни йшли в абреки, нападали на міста (Владикавказ, Грозний, Кизляр), проникали в далекий Караногай, гнали худобу, забирали в полон багатих людей для викупу.

В якості журналіста "Терека", Капельгородський спробував вивчити причини такого стану справ. Зібраний ним в Чечні і Караногае багатий матеріал став основою для доповіді, зробленої Ф.О. Капельгородський в 1909 році на редакційній вечірці літературно-наукового журналу "Російське багатство", який очолював відомий письменник В.Г. Короленка. Доповідь викликала великий інтерес, — його довелося повторити в клубі громадських діячів перед членами Державної Думи, серед яких виявився помічник військового міністра генерал-лейтенант А.А. Поліванов (майбутній військовий міністр і голова Особливої наради з оборони держави). Поліванов запропонував Капельгородський скласти письмову доповідну записку з цього питання. За словами самого Капельгородського, записка ця "з'ясовувала економічні причини абречества і пропонувала по суті шаблонні, але необхідні заходи". Але записка виявилася вкрай затребуваною, оскільки столипінської уряд активно шукало шляхи виходу з ситуації, що склалася, і вже через два дні відбулася зустріч Капельгородського з прем'єр-міністром П.А. Столипіним, який задав журналісту ряд додаткових питань.

Результатом записки і що послідувала зустрічі стало те, що Капельгородський запропонували зайняти в Караногае посаду начальника дільниці (пристава), для проведення в життя реформ, покликаних покращити ситуацію серед караногайцев, обіцяючи при цьому повну господарську ініціативу і всіляку підтримку у всіх культурних починаннях.

Після деяких роздумів Капельгородський дав свою згоду, але висунув при цьому ряд умов. Перш за все, він зажадав негайної заміни всього складу управління караногайском ділянки та повної ревізії з віддачею під суд всіх винних. Також Капельгородський назвав серед умов створення авторитетної комісії для з'ясування і задоволення невідкладних потреб кочівників.

Такі різкі вимоги були цілком виправдані. Справа в тому, що на момент призначення Капельгородського караногайском приставом в Караногае процвітало розкрадання громадських сум, які зберігалися на депозитах військового відомства, з боку посадових осіб. Їх витрачали на відрядні представникам влади, на підкуп старійшин, на покупку дорогих меблів. При річному жалуванні в 180 рублів караногайском пристави витрачали з громадської казни до 1,5-2 тисяч рублів, не піклуючись про життя простих степовиків. На громадські кошти караногайцев був побудований міський театр у м. Владикавказі, в той час як самі караногайци "вимирали в своїх степах в неможливих умовах кочового побуту без медичної допомоги, без освіти, без належного захисту людських прав".

Зайнявши на початку 1910 року нову посаду, Капельгородський не зупинився перед віддачею під суд декількох впливових чиновників, викритих їм у хабарництві, в тому числі і свого помічника Васіліхіна, а також заступника отамана відділу полковника Алейникова. Наступним кроком нового пристава стало відновлення старої водополівой канави, яка була потрібна для відновлення землеробства на місцевих заливних землях. Причому цей крок Капельгородський зробив всупереч формальному забороні обласного правління, за що отримав від начальства догану і, одночасно з цим, — дозвіл на використання канави, оскільки чиновники не змогли проігнорувати її необхідність.

У 1913 році на громадські кошти Капельгородський почав буріння артезіанських колодязів, в результаті чого Караногай отримав багатющу артезіанську воду, а в ставці караногайском пріставства Тереклі (розташованому поруч з кочовим ногайським аулом Тереклі, нині — Тереклі-Мектеб) з'явилася можливість спорудити водопровід, закласти сад і парк, збереглися до наших днів, завести величезний рибний ставок (пізніше осушене і перетворений на стадіон). Через багато років, в 1934 році, Капельгородський напише роман "Артезіан" (опублікований лише в 1974 році), задум якого виник у письменника-реформатора саме в караногайском період свого життя. У грудні 1910 року в газеті "Терек" він написав такі рядки, присвячені караногайском піщаними барханами: "Кожен їх шматочок за вмілого господарювання можна було б перетворити на земний рай, засадити лісами, зупинити згубні суховії, змінити сам клімат ...".

Одночасно з бурінням артезіанських свердловин, було розпочато будівництво вкрай необхідних громадських будівель: школи з пансіоном і майстернями, народного дому з громадською бібліотекою, маленькою електростанцією (на 30 лампочок) та кінотеатром, управління ділянки, складу сільськогосподарських машин і знарядь, громадської стайні. У 1912 році був відкритий щотижневий базар, а також організовано споживче товариство, що захищало караногайцев від завищених апетитів торговців. Філіп Осипович провів і шкільну реформу, почавши навчання у знову побудованої школі за своєю власною методикою. Завдяки цій методиці, караногайском діти буквально через місяць починали говорити, читати і писати по-російськи. Пізніше Капельгородський ввів ще одне нововведення: один день навчання російською мовою, другий день — на караногайском. Як зазначав сам письменник: "В розумній тяжкості народної освіти караногайци йдуть попереду своїх сусідів-станичників (тобто козаків), не шкодують гроші на навчання своїх дітей і готові на будь-які жертви".

Всього Капельгородський прожив серед кочівників-караногайцев сім років. Але не тільки адміністративно-господарська діяльність займала його — Філіп Осипович активно вивчає традиції та побут караногайцев, результатом чого стала унікальна рукопис повної історії караногайцев з ХІІ ст.

1 2

Твори Пилипа Капельгородського: