Ульф Старк

Біографія

  • Старк Ульф
  • Старк Ульф
  • Старк Ульф

Ульф Старк (швед. Ulf Stark; 12 липня 1944, Стокгольм, Швеція — 13 червня 2017, там же) — шведський письменник і сценарист. Як автор книг для дорослих дебютував у 1964 році. У 1975 році почав, а з 1984 року цілком присвячує себе дитячій літературі. Удостоєний багатьох престижних літературних премій.

Ульф Старк народився в 1944 році в Стокгольмі в сім'ї дантиста. Рано втратив матір, що залишило глибокий слід у його житті. Згадки про своє радісне й сумне дитинство, Старк зберіг у собі назавжди, і, ймовірно, у цьому причина його успіху, як письменника. Дебютував у 1964 році як автор книг для дорослих. Перші твори Старка для дітей були надруковані в 1975 і 1976 роках. У 1984 році прийняв рішення присвятити себе дитячій літературі. Зараз він вважається одним з найвідоміших і шанованих у світі дитячих письменників, співпрацював з ілюстраторами Анною Хегланд і Маті Леппом. Ним написано близько 30 книг, які перекладені більш ніж на 25 мов. Його твори удостоєні престижних премій. У 1998 він отримав скандинавську Дитячу Книжкову премію, а в 2000 році Міжнародне журі Премії Х. К. Андерсена відзначило його заслуги особливим дипломом.

Як сценарист, адаптував кілька своїх власних книжок для фільмів і написав до них сценарії. Будучи, на думку критиків і читачів, справжнім спадкоємцем Астрід Ліндгрен, письменник не боїться відвертої розмови з юними, не оминає найважчих тем, чесно й з великою часткою гумору відтворює діалог поколінь. Має ясний і доступний стиль, інколи, навіть, відвертий. Сюжет намагається будувати близьким дітям і підліткам усього світу. Знається на психології дітей і підлітків, що в поєднанні з дивовижною прямотою викладу, роблять його твори зрозумілими й близькими читачам усіх країн.

Старк уміє писати про найскладніші проблеми так просто і ясно, "що зрозуміло навіть дорослим". Не повчаючи, він серйозно говорить з дітьми про дружбу й ненависть, любов, жертовність і горе, про безпорадність дорослих і мудрість дітей та старих. У дитячих книгах йдеться про те, як непросто дорослішати й шукати себе. Перша його книга "Петер і червоний птах. Петер і поросята" на просторах СНД появилась у 1981 році. Але по-справжньому письменника, "якого по праву вважають спадкоємцем традицій Астрід Ліндгрен", відкрили в 2005 році, у зв'язку з появою двох повістей: "Чи вмієш ти свистіти, Йоханна?" (1992) і "Сикстен" (1992). Це зворушливі історії поєднують комічне та трагічне, доступні для читання. А в 2007 році діти мали можливість прочитати повість: "Моя сестричка — ангел", яка багато в чому біографічна. У ній маленький хлопчик Уффе свариться з братом, мріє про собаку й дивує вчительку питаннями про ангелів.

Дружина — Яніна Орлов (нар. 1955) фінська шведськомовна перекладачка, професор Стокгольмського університету.

У квітні 2016 року за сприяння Посольства Швеції в Україні, Swedish Arts Council і Шведського інституту Ульфа Старка запросили до Києва як почесного гостя Дитячої програми Книжкового Арсеналу. Автор презентував свої твори "Чи вмієш ти свистати, Юганно?", "Диваки і зануди", які вийшли в українському перекладі у "Видавництві Старого Лева".

Бібліографія

1975 — Петтер і червоний птах

1976 — Петтер і поросята-бунтарі

1986 — Нехай танцюють білі ведмеді

2002 — Тоді я був просто Ульф

2002 — Диваки і зануди

2005 — Чи вмієш ти свистати, Юганно?

2005 — Сикстен

2007 — Моя сестричка — ангел

2009 — Зірка по імені Аякс

2011 — Чорна скрипочка

2011 — Маленький Асмодей

2015 — Мій друг Персі, Баффало Білл і я