Ян Твардовський

Біографія

  • Твардовський Ян
  • Твардовський Ян
  • Твардовський Ян
  • Твардовський Ян

Ян Твардовський (1915–2006) – один із найкращих і найдивовижніших польських поетів минулого століття, автор декількох десятків збірок поезій, оповідань та фейлетонів.

Ян Твардовський займався не лише літературою. Він ще (чи радше, передовсім) священик, що присвятив своє життя людям.

Майже півстоліття Ян Твардовський жив у затишному будиночку при монастирі сестер-візиток у самому центрі Варшави, щодня служив літургію у костьолі. І приймав численних відвідувачів, що з'їжджалися до нього з усієї Польщі, та й не лише з Польщі, а також з інших країн – порозмовляти, попросити поради, взяти автограф, записати інтерв'ю чи просто потиснути руку цьому невисокому чоловікові у чорній рясі. В отця Яна до останніх років життя вистачало часу на всіх. На друзів і на тих, кого йому довелося бачити раз у житті.

Численні читачі любили поезію Яна Твардовського за оптимізм, за гумор, за лагідний погляд на світ, у якому поет умів бачити добре й красиве, за любов до всього живого. Йому дякували ті, кого він знову навчив сміятися й радіти, подолати зневіру, перестати боятися самотності.

Значна частина творчості о. Яна Твардовського присвячена дітям. Це не лише вірші, а й різні смішні оповідання, бувальщини, притчі. Дітям о. Твардовський присвячував багато часу. У молодості він викладав у школі для дітей з фізичними та розумовими вадами. Завжди повторював, що дуже багато від них навчився.

До речі, саме діти присудили у 1996 році о. Яну Твардовському Орден Усміху. Це єдина нагорода у світі, яку присуджують діти. Під час церемонії вручення нагороджуваний повинен випити склянку цитринового соку, не кривлячись. І спорожнивши її, усміхнутись. А це, до речі, дуже непроста справа. Однак отець Ян зумів упоратися із цим завданням.

Ян Твардовський дуже любив природу. З приязню ставився до рослин, тварин і птахів. Був до них дуже уважний. А бути уважним – це знати назву, пам'ятати колір, запах, знати, коли зацвітає рослина, якої форми у неї листя, пелюстки й насіння.

Можливо, коли Ви прочитаєте ці вірші, Вам також захочеться намалювати до них малюнок, чи більше дізнатися про рослини, які там згадуються. Або самим написати вірш про Вашу улюблену рослину.

І напевно, ще не раз Вам захочеться перечитати вірші о. Яна Твардовського, щоб любити й знати світ, що довкола, краще.