Софокл

Біографія

  • Софокл

Софокл був не тільки драматургом, він обіймав державні посади: скарбника державної каси і потім стратега, брав участь разом з Періклом у поході проти Самоса, отложившегося від Афін.

Софокл народився близько 496 р. до н. е. в Колоні поблизу Афін, прославленому їм в трагедії "Едіп в Колоні". Софокл помер у 406 р.

Ще в 480 р., 16-річним юнаком, він брав участь у хорі ефебів, який виступав на честь перемоги при Саламіні. Це дало підставу зіставляти біографію трьох великих трагиков. Есхіл був учасником Саламінської битви, Софокл його прославляв, а Евріпід в цей час народився.

Про суспільне становище батька, висловлюються суперечливі думки, але, мабуть, це була людина середнього достатку, який дав сину добру освіту. Софокл відрізнявся музичними здібностями; згодом він сам складав музику на метричні частини своїх трагедій.

Софокл був не тільки драматургом, він обіймав державні посади: скарбника державної каси і потім стратега, брав участь разом з Періклом у поході проти Самоса, отложившегося від Афін. Про Софокла у державній життя збереглося свідчення його сучасника, поета Іона з Хіос. В 411 р. Софокл брав участь у перегляді афінської конституції після антидемократичного перевороту.

Софокл був другом Перікла. Вважають, що падіння цього відомого політичного діяча знайшло відображення в трагедії "Едіп-цар", яка була поставлена приблизно в 429 р., після чуми, що охопила Афіни.

У трагедіях Софокл ставить нагальні для його часу питання: ставлення до релігії "Електра"), божественні, неписані закони і закони писані ("Антігона"), вільна воля людини і воля богів ("Едіп-цар", "Трахінянкі"), інтереси особистості, держави ("Філоктет"), проблема честі і благородства ("Аякс").

За свідченням древніх, Софокл написав понад 120 трагедій, але до нас дійшло лише сім: "Аякс", "Трахінянкі", "Антігона", "Едіп-цар", "Електра", "Філоктет", "Едіп в Колоні" та великі уривки з сатировской драми "Слідопити", сюжетом якої послужив гомерівський гімн Гермесу.

Не можна точно відновити дати постановки цих трагедій. Щодо "Антігони" можна сказати, що вона поставлена в 442 р., "№Едіп-цар" — в 429-425 рр. приблизно, "Філоктет" — 409 і "Едіп в Колоні" — вже посмертно в 401 р. Першу перемогу в трагічних змаганнях Софокл одержав над Есхілом в 468 р. своєю трилогією, у складі якої була трагедія "Тріптолем".

Плутарх наводить розповідь про присудження перемоги Софоклу. В цьому брав участь афінський полководець Кімон і 10 стратегів. У подальших змаганнях Софокл 20 разів був на першому місці і жодного разу не був третім за рахунком.

Твори Софокла: