Валерій Медвєдєв

Біографія

  • Медвєдєв Валерій Володимирович
  • Медвєдєв Валерій Володимирович
  • Медвєдєв Валерій Володимирович

Валерій Володимирович Медведєв народився в1923 році в місті Ішимі Тюменської області. Його батько був фахівцем в конярської галузі і справи служби змушували родину переїжджати з міста в місто. Разом з батьками і братами Валерій об'їздив весь Урал, жив в Кургані, Троїцьке, Челябінську, Свердловську. Особливо запам'ятався майбутньому письменникові період життя в Челябінську. Саме тоді він в пошуках своєї справи перепробував масу занять: грав у футбол і хокей, ліпив, малював, займався балетом і співом, складав вірші і гумористичні оповідання, влаштовував вистави для сім'ї та друзів. Сім'я була дружна і, незважаючи на суворе, голодний час, дитинство своє письменник вважав щасливим. Історію свого дитинства письменник розповість набагато пізніше в так і не виданому оповіданні "Сумна біографія веселу людину".

Дитинство Медведєва закінчилося несподівано. У 1938 році миле місто Челябінськ перетворився в злощасний. Зі страшним вироком "ворог народу" був заарештований і розстріляний батько майбутнього письменника, з тим же вироком на закінчення відправили маму. Дванадцятирічний Валера виявився в дитячому будинку міста Бійська. Як і більшість оточували його хлопчаків, навчався нерівно, багато часу забирали футбол, хокей та інші дитячі розваги. За власним визнанням письменника, "любив пустувати", і тоді частенько чув від старших докірливо фразу "Будь людиною!".

На щастя, час, проведений в дитячому будинку, виявилося недовгим. Осиротілого хлопчика усиновив близький друг батька Валерія, режисер Челябінського драматичного театру Володимир Медведєв. Він дав Валері своє прізвище і нову сім'ю, що оточила дитину любов'ю і турботою. Як і раніше сім'я заохочувала його творчі починання. Він із захопленням займався в міському Будинку художнього виховання, пробуючи себе в самих різних видах творчої самодіяльності. Найбільш же глибокою прихильністю стало для нього театральне мистецтво. У 1940 році юнак вступає на режисерський факультет Державного інституту театрального мистецтва. Але тут починається війна, яка принесла горе як всьому народу, так і сім'ї Валерія. На самому початку війни від очманілого снаряда гине його молодший брат. Сам Валерій теж йде на фронт. Його направляють в Забайкальський військовий округ, де він служить в армійському ансамблі пісні і танцю. Незадовго до перемоги приходить нова біда — в госпіталі від важких поранень помирає старший брат Валерія.

Однак, негоди не підкосили юнака. Після закінчення війни він повертається до навчання і закінчує ГИТИС, починає працювати в Театрі ім. Моссовета у знаменитого режисера Ю. Завадського, знімається в кіно. Багато глядачів пам'ятають його в спектаклі "Машенька" за п'єсою А. Афіногенова, і його ролі у фільмах "Хлопець з нашого міста" і "Вони захищали Батьківщину". Завдяки змістовної виконавській практиці, Валерій не тільки осягав мистецтво перевтілення, входження "в образ", а й накопичував досвід творчого переосмислення художнього матеріалу. В процесі цього художнього співтворчості він намагався не просто "схопити" образ, вловити авторський задум, а й зрозуміти власне літературну форму, особливості поетики, саме словесне мистецтво.

Все це було тим більш корисно, що одночасно зі своєю основною творчою діяльністю Медведєв не припиняв і письменницькі досліди. Починаючи з студентських років, він складав інтермедії та репризи для А. Райкіна, Миронова і Новицького, веселі куплети і комічні мініатюри для Л. Утьосова і К. Шульженко. Ставши відомим естрадним автором, він і сам виступає на естраді — грає на банджо і співає пісні з популярного в той час фільму "Джордж з Дінка-Дажаза". Нарешті, одного разу обидві захопили Медведєва творчі стихії — театральна і літературна, — з'єдналися в новому для нього художньому здійсненні. У 1957 році, абсолютно несподівано, для багатьох знайомих Валерія, які знали його як "вже відбувся артиста", в дитячому журналі "Мурзилка" виходить перший літературний твір Медведєва — казка "Голосу". Незважаючи на те, що твір вийшов в дитячому виданні, за своїм глибинним змістом, воно, мабуть, близько і дорослому читачеві. У цій забавною і повчальною казкою ведмежа, комаренок, кошеня і мишеня змінюються голосами, що призводить до повної плутанини і найнесподіваніших наслідків. І саме цією казкою Валерій Медведєв намітив головну тему своєї творчості — кожен повинен говорити своїм голосом. "Я шукав свій голос, — згадує письменник, — стояв на порозі самого себе".

Як же сталося, що хороший артист раптом став письменником. Валерій Медведєв був дуже обдарований від природи. Ця обдарованість проявилася в ньому ще в шкільні роки і пізніше лише зміцнювалася. Наука, театр, кіно, поезія ... Це і багато іншого приваблювало його. До моменту остаточного професійного самовизначення він виявився енциклопедично освічений. І весь цей час, в процесі багаторічних пошуків самовираження він все виразніше усвідомлював, що ні в одному з залучали його видів мистецтва він не може з достатньою повнотою передати своє сприйняття світу. Одного разу, відповідаючи на питання "Чому ви почали писати?" Медведєв скаже: "У Шота Руставелі в" Витязі в тигровій шкурі "є така фраза:" З глечика може витекти тільки те, що в ньому було ". Працюючи в театрі, я кожен раз викладався на сцені. Але, приходячи додому, відчував, що не вихлюпувати цілком. Ймовірно, те, що залишалося, і було письменством ".

У 1960м році в Дитячому державному видавництві (Детгиз) виходить перша книжка казок Медведєва "Гусеня третього сорту". З цього моменту Валерій Медведєв остаточно залишає театр і повністю віддається літературній праці, присвячуючи свою творчість дітям. Чому автор з такою широтою мислення і багатим життєвим досвідом звертається до дітей? Це питання і читачі та журналісти задають, мабуть, кожному дитячому автору. Медведєв відповідав так: "Хлопчиком я хотів обійняти неосяжне. Грав в хокей, ліпив, малював, займався балетом і співом. Потім вперше закохався, почав писати вірші. А о дванадцятій років трапилося нещастя — залишився без батьків, і дитинство скінчилося. І потім не раз було відчуття, що мені не вистачає дитинства. Людина повинна жити повним життям. Він неповноцінний, якщо ніколи в житті не любив, ні до чого не прагнув або був позбавлений дитинства. Чи не тому я в книгах повернувся до дитинства, щоб "допрожіть" його ?! ".

Медведєву пощастило почати творити в благодатний для радянських письменників період. Перша половина 60-х років представляє знаменний період в історії російської радянської літератури, в тому числі і дитячої. У 1954 році в Москві відбувся II Всесоюзний з'їзд письменників, на якому були підведені підсумки розвитку літератури, осмислені нові тенденції. Зокрема, гостро обговорювалося питання про подолання безконфліктності і прикрашання дійсності в літературі. Відкритої критики зазнали як прихильники створення "ідеального героя", так і ті, хто виступав за його обов'язкове "повне приземлення". З'явилася можливість переосмислення історії, нового, свіжого погляду на дійсність, об'єктивного відтворення життя з усіма її суперечностями і проблемами. За короткий час з'явилося безліч чудових, переважно новаторських, творів, які зачіпають багато, в тому числі і замовчувалися раніше, теми. Цей доброчинний процес охопив і дитячу літературу, яка тоді переживала в ті роки справжній розквіт. Ряди маститих авторів, живих класиків А. Барто, Л. Кассіля, В. Катаєва, С. Маршака, С. Михалкова, Н. Носова, К. Чуковського, поповнилися новими творчими силами — в літературу прийшли В. Амлінський, В. Голявкин, Ю. Коваль, В. Крапівін, А. Леонов, Л. Матвєєва, А. Мошковський і, звичайно, Валерій Медведєв.

У 1962 році світ побачила казкова повість "Баранкин, будь людиною!". Це було приголомшуюче подія в світовій дитячій літературі. Серед численних книжок про повсякденне життя школярів раптом яскравим метеором блиснула ні на що не схожа книга про неймовірні пригоди двох звичайних хлопчаків. Фантастика, чарівництво — і все це в самому звичайному дворі. За короткий час книга, яка викликала живий інтерес з боку читачів і критики в Радянському Союзі, що стала справжньою заявкою учасника на своє місце в літературі, придбала рідкісну популярність і за кордоном. Тільки за 6 років з моменту свого першого виходу тираж перевидань книги далеко перевищив мільйон примірників. На той час вона вже була переведена майже на 20 мов світу (тільки в Японії виходила 5 разів). Повість про Баранкіна стала воістину помітною подією в дитячій літературі. Про неї із захопленням відгукувалися багато знаменитих автори, вже в рік видання повісті автор книги був удостоєний премії на конкурсі Міністерства освіти. Незабаром за мотивами книги були створені (оперета (музика С. Тупикова, текст пісень Г. Ходосова), балет і мультфільм).

"Коли я написав Баранкіна, мені було 37 років, — згадує Валерій Медведєв. — Зірка веселою і розумною повісті самотньо висіла на моєму небосхилі ". Однак, пройшли роки — і на небосхилі Валерія Медведєва засяяло ціле сузір'я розумних і добрих книг — "Вова Веснушкіна в країні заводних чоловічків", "Тіре— тире-крапка", "Хлопчик в чорному костюмі", "Стрибок до відома", "Не схожі близнюки "," Весільний марш "," Флейта для чемпіона "і багато інших. І в кожній з них проявився яскравий талант письменника піднести читачам-підліткам складні моральні та філософські поняття в доступній художній формі. Всі книги написані живою, розмовною мовою, відповідним дитячому досвіду. Оригінальна своєрідність стилю творів надає майстерне переплетіння реалістичного зображення життя з елементами вимислу і фантастики. І, звичайно, книги Медведєва немислимі без гумору. Особливої ​​м'якого веселощів, часом переходить у відкриту іронію. Не випадково його твори називали не просто дотепними, а розумно гострими, адже в них є і кумедно смішні, і пронизливо ліричні моменти, і такі авторські думки, які змушують посеред найвеселішого веселощів раптом міцно задуматися. Валерій Медведєв розповідав, як батько одного з його юних читачів назвав книгу про Юру Баранкіна "гумористичної філософією". Дійсно, книги Медведєва при всій своїй комічності і захопливості дуже серйозні.

1 2