Гаков Володимир

Біографія

  • Гаков Володимир

Михайло Андрійович Ковальчук (псевдонім — Вл. Гаков) — російський публіцист, перекладач та критик фантастики

Народився в Казані. Закінчив Московський державний університет за спеціальністю "Теоретична фізика". Керував Клубом любителей фантастики МДУ. Працював у різних Науково-дослідницьких інститутах, а також займався редакцією журналу "Наука і релігія". Був членом Ради по пригодницькій літературі Спілки письменників СРСР. З 1984 по 1990 роки — член Спілки журналістів СРСР. З 1989 року — професійний літератор. У 1990 році викладав курс фантастичних факультетів у Центральному мікіганському університеті в Маунт-Плезанні (США), а потім — у двох московських університетах.

Спочатку під псевдонімом Володимир Гаков друкувалося три автора: Володимир Гопман, Андрій Гаврилов і Михайло Ковальчук, проте потім залишився тільки один — Михайло Ковальчук — який і скоротив псевдонім до Вл. Гаков. Ковальчук також друкувався під псевдонімами Михайло Андрєєв і Михайло Ковальов.

Як критик фантастики дебютував в 1976 році, опублікувавши рецензію "Два "штриха" до знайомого портрета" на збірку Рея Бредбері "Р — значить ракета".

Є автором статей про радянську фантастику для "Енциклопедії фантастики" під редакцією Пітера Ніколса (1993), антології "Фантастика Століття" (1995), "XX століття. Хроніка людства "(2002) та інших, а також передмов до збірок фантастики і численних статей з фантастики. Книги Вл. Гакова перекладалися багатьма мовами світу і видавалися в США, Німеччині, Швеції. На сьогоднішній день він є великим фахівцем з російської і зарубіжної фантастики. Він опублікував сотні статей і рецензій, присвячених як історії і окремим аспектам фантастичної літератури, так і творчості окремих авторів. Під його редакцією вийшла перша і єдина в Росії "Енциклопедія фантастики. Хто є хто "(1995), в якій він був і редактором-укладачем і автором більшості статей. Його перу також належать кілька перекладів зарубіжної фантастичної критики, а також розповіді Рея Бредбері "Ізгої".