Яна Шрамкова

Біографія

Письменниця Яна Шрамкова (Jana Šrámková), одна з найоригінальніших постатей сучасної словацької літератури для дітей та молоді, народилася в Братиславі 12 травня 1942 року.

Яна Шрамкова навчалася в Школі художньої промисловості (сьогодні Школа прикладного мистецтва Йозефа Відри) у Братиславі. З 1958 по 1961 рр. працювала дизайнером реклами в Братиславському домі книги. З 1961 року він працює як фрілансер. У 60-х роках ХХ століття вона створила сучасну версію дитячої літератури, а її твори перекладені багатьма мовами.

Вона пише як для дітей, так і для дорослих. У своїх творах, написаних від імені дітей, вона застосовує поетику, в якій реальність зникає з фантазії. У роботі для дорослих вона зосереджується на взаємовідносинах між людьми.

Як студентка старшої школи, вона опублікувала свої вірші в журналі "Молоді Творчість". У журналі "Slovenské Pohľady" в 1961 році вона опублікувала прозовий роман — роман для підлітків.

Яна дебютувала в Книзі коротких оповідань для дітей від Золотих воріт у 1965 році. Авторські казки були опубліковані в Люпенко і принцесі Маковенці.

Мотиви деяких коротких оповідань, опубліковані в книзі "Любов у трьох боках", перероблені у новинку "білих стрічок" у вашому волоссі. За цю книжку вона отримала нагороду Младе в 1973 році. У 1977 році вона написала роман, в якому авторка звернула увагу на деякі поколінські та соціальні проблеми 70-х років ХХ століття, одягнені під одним ім'ям. Її інша проза робота має назву "Острі". Історії в ній стосуються любові та кохання — як партнера, так і батьківської, і її прагнення. Вони висловлюють почуття самотності, сум і проблем спілкування в неповномій, емоційно несбалансованій сім'я. З літературою для молоді книга пов'язана лише з його тематичною орієнтацією на молодих героїв.

Письменниця Яна Шрамкова отримала премію Trojruža 2005 року за всю літературну працю.

Твори Яни Шрамкової: