Абу-ль-Фарадж

Біографія

  • Абу-ль-Фарадж

Абу-ль-Фарадж бен-ель-Гарун — сирійський церковний діяч, письменник, учений. Його справжнє ім'я — Григорій Бар-Ебрей, він уродженець Малатьи (тер. Сучасної Туреччини). Настільки дивне для непосвяченого людини змішання імен, що мають різну національну приналежність, пояснюється особливостями біографії цього видатного середньовічного діяча. "Бар-Ебрей" перекладається як "син єврея" — це прізвисько, відбивало його походження. Батько став християнином яковитский обряду, а його син під час таїнства хрещення отримав ім'я Григорій. Однак популярність пізніше він придбав під своїм літературним ім'ям, тобто саме як Абу-ль-Фарадж, оскільки створював праці, головним чином, на арабському і сирійському мовами.

Абу-ль-Фарадж зовсім юним зайняв пост єпископа Гули: йому було всього 19 років. У 1264 відбулося його призначення на пост мафріана християн-яковітов Месопотамії, на якому він перебував до кінця життя. Його церковне служіння не було легким, оскільки за часом збіглося з настанням монголів на територію Передньої Азії. Загарбники представляли серйозну загрозу для самого існування християнства, і Бар-Ебрею довелося докласти чимало зусиль для того, щоб положення його єдиновірців залишилося непорушним. У ньому виявився талант посередника — розумного, гнучкого, але в той же час принципового, твердого характером. Ці якості змусили монголів перейнятися до нього повагою, не кажучи вже про авторитет, який він завоював серед співвітчизників.

Однак не тільки завдяки ревному пастирського служіння Абу-ль-Фарадж отримав популярність. Будучи особистістю неймовірно багатогранної, він залишив після себе велику наукову і літературну спадщину, яке поставило його в один ряд з самими прославленими і творчо плідними письменниками і вченими Сирії. Історія, філософія, теософія, історія, риторика, астрономія, медицина, граматика — у всіх цих науках Абу-ль-Фарадж бен-ель Гарун залишив помітний слід. Широта і глибина знань була по достоїнству оцінена його сучасниками, які дали йому прізвисько "Краса століття". Помер Григорій Бар-Ебрей в Мараге (тер. Сучасного Ірану) 1286 році.

Величезну популярність здобула його "Книга цікавих історій", написана в жанрі сатири і викриває людські вади. Вона являє собою збірник повчальних афоризмів, мудрих і дотепних висловів, смішних і повчальних історій, взятих як з невичерпних анналів близькосхідного фольклору, так і з письмових джерел на різних мовах. Однак про що б не писав цей автор, в кожному його творінні можна помітити відсутність поверховості, бажання встановити причини і глибинну взаємозв'язок явищ і подій.

Твори Абу-ль-Фараджа: