Роджер Желязни

Біографія

  • Желязни Роджер
  • Желязни Роджер
  • Желязни Роджер

Роджер Джозеф Желязни народився 13 травня 1937 року в Клівленді, у родині поляка Йозефа Желязни та ірландки Жозефіни Флори Світ-Желязни (Żelazny з польської буквально перекладається як "залізний").

У 1955 він закінчив середню школу й вступив на відділення психології Клівлендського Західного університету (Western Reserve University). Пізніше змінив спеціальність і перейшов на відділення англійської словесності. У 1959 році здав бакалаврські іспити й продовжив навчання в Колумбійському університеті (штат Нью-Йорк). У 1962 році Желязни повернувся в Клівленд і захистив дисертацію про англійську драму часів королеви Єлизавети.

У роки навчання Желязни займався дзюдо і східними єдиноборствами, писав і видавав вірші, писав, але не видавав фантастичні оповідання, учився грати в шахи, вивчав хінді і японську мову, захопився медитацією і містикою. Згодом все це можна було знайти в його книгах.

Наприкінці 1960 року Желязни вступив у ряди Національної гвардії, шість місяців служив у Техасі. З 1963 по 1966 рік був резервістом армії США. Деякий час входив до складу бойового розрахунку ракет Ніка, а останні роки служби провів у підрозділі психологічної війни, відкіля і був з пошаною звільнений в запас.

У 1964 році одружився з Шарон Стіберл (після того як обоє потрапили в серйозну автомобільну катастрофу) і розлучився в 1966 році.

Після Національної гвардії Желязни працював у системі соціального страхування. У 1965 році його перевели на службу в Балтімор, штат Меріленд. Паралельно, з 1967 по 1968 рік, він був секретарем-скарбником Асоціації письменників-фантастів. У Балтіморі письменнк знайомиться з Джуді Келлахан, а 20 серпня 1966 року вони одружилися.

У 1969 році Желязни покинув свою основну роботу і зайнявся написанням книг.

У 1971 році у Роджера народився син Девін. А в 1975 році письменник з родиною переїхав у Санта-Фе — столицю штату Нью-Мексико. У 1976 році народився другий син — Джонатан Трент. А в 1979 році — дочка Шенон. Відомо, що Роджер Желязни перед смертю розлучився з дружиною і деякий час жив з Джейн Ліндскольд, з якою написав кілька романів.

Роджер Желязни помер 14 червня 1995 року в лікарні Сент-Вісент від ниркової недостатності, причиною якої був рак.

Творча діяльність:

Вже в десять років Роджер писав казки.

У 1962 році журнал "Amazing Stories" опублікував перше оповідання Желязни — "Гра пристрастей".

За перші сім років своєї письменницької діяльності фантаст отримав дві премії Х'юго і дві — Небюла.

Деякі свої книги видавав під псевдонімом Геррісон Денмарк.

Усього було видано понад 150 оповідань і 50 книг Роджера Желязни. На думку багатьох критиків, найкращі книги Желязни — "Ніч у самотньому жовтні", "Бог Світла" та серія "Хроніки Амбера".

Роджер Желязни — лідер руху нової хвилі в науковій фантастиці, де фантасти перенесли увагу від роботів і космічних кораблів до людини і її внутрішнього світу.

Всього Желязни одержав 6 премій Х'юго, 3 премії Небюла та інші нагороди.