- Чи можна вважати, що головна тема роману "Марія" – це Голодомор?
Автор зосереджує увагу не лише на подіях з часів більшовицького панування на Україні, а й охоплює своїм поглядом порубіжжя XIX і XX століть, простежує відлуння на долі селянства як російсько-японської й першої світової воєн, так і революційних зрушень у суспільному житті. Тож об'єктом зображення в творі є найрізноманітніші явища, що закарбувалися в пам'яті українців, відбилися на їх психології протягом семи десятків літ...
Читати відповідь повністю → - Чому Гнат цілує руку Марії, коли вони зустрілися перед близькою смертю?
Гнат возвеличує Марію і славить її: "Цілую руку матері! Цілую святість велику. Цілую працю! Маріє!".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому Марія не взяла гроші від Гната?
Марія була гордою, вона не хотіла залежати від Гната, гроші могли б бути платою за мовчання, щоб вона не звинуватила його у підпалі свого будинку.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому Марія не звинуватила у підпалі Гната, хоч у душі відчувала його вину?
Коли гнаний образою Гнат спалив хату, клуню, хліви Перепутьків, щоб відімстити за свої страждання, Марія відводить від нього підозру односельців, хоча переконана в провині свого першого чоловіка. Цей акт вона сприймає як цілком закономірний і не береться звинувачувати Кухарчука: дивиться на цю подію його ж очима. Марія відчувала й завжди знала, що скривдила Гната, зламала йому життя. Вона розуміла, що він її по-справжньому кохав, тому не хотіла, щоб через підпал його життя стало ще гіршим.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому третя частина носить назву "Книга про хліб"?
Друга частина закінчується словами: "Дні Марії скінчилися. Сонце так само сходило і заходило. Але знаки на сході все більше і більше вказували на ближнього. Йшов, ступав і перемагав жорстокий дух руїни, і не було йому спину, бо ані Корній, ні Марія, ні сотні, тисячі Корніїв і Марії не знали і не могли знати, що близиться їх занепад, їх кінець". Далі йде безлад, порушено сталий лад життя, брат постає на брата, син – проти батька й матері, а земля по коліна в крові...
Читати відповідь повністю → - Що змінило Корнія, який колись був матросом і не бажав робити на землі, любив випити, закинути міцне слово?
Корнієві допомогли змінитися земля, праця на землі, яка робить хлібороба філософом, мудрецем, бо він знає ціну всьому, до чого докладе рук. Марія теж допомогла йому змінитися, ненастанно працювала, терпіла образи, просила обсіяти поля, більше працювати. З часом Корній відложив свою матроську губну гармонію, кльош, з руки зняв годинник. Розлучився і з московською мовою. Корній все більше і більше втягався у працю.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Які епізоди роману свідчать про моральне звиродніння Максима?
Про моральне звиродніння Максима свідчить те, що він виганяє батьків і брата Лавріна з рідної хати, згодом публікує в газеті заяву про зречення від батьків-куркулів і брата – ворога радянської влади.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Які етапи проходить Марія на своєму життєвому шляху? До якого висновку спонукає назва І розділу "Книга про народження Марії"?
У творі показано появу на світ Марії, її сирітство, працю на землі, материнство, похорон трьох дітей, народжених від Гната, спробу повернути долю і створення нової сім'ї, старіння і смерть від голоду. Назва першого розділу, який закінчується тим, що Марія розлучається з Гнатом і створює сім'ю з Корнієм, спонукає до висновку, що Марія народжується наче вдруге, відроджується духовно, бо нарешті може бути по-справжньому щасливою з коханим чоловіком.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Які художні засоби автор використовує в романі?
Картинами весняної природи розпочинається й завершується твір. За допомогою цього прийому обрамлення автор надає романові оптимістичного звучання. Буянням весни у фіналі "Марії" письменник ще раз підкреслює абсурдність, злочинність смертей селян-трудівників, котрі є основою нації. Характерними для Самчукового твору є емоційно-духовні жести, що часто передаються в дусі фольклору (Марія "хмелиною в'ється", "співає, а голос її плаче", "гнулася лозою")...
Читати відповідь повністю → - Які художні особливості має роман "Марія" Уласа Самчука?
У цьому творі письменник проявив себе суворим реалістом. Йому притаманна традиційність зображення: реалістичні картини-описи побуту, праці постають через спокійну оповідь. Твір має підзаголовок "Хроніка одного життя". Загальний стиль викладу цілком відповідає хронікальному жанрові – про Маріїне життя розповідається в чіткій часовій послідовності. Уся історія розділена на три періоди, які вкладаються в розділи "Книга про народження Марії", "Книга днів Марії"! "Книга про хліб"...
Читати відповідь повністю →