Мій родовід

Твір на тему

Родовід, рід, родина, рідня... Слова одного кореня, які здавна в Україні вважалися святими. Народні традиції, народна мораль, виховували з дитинства в людині глибоку повагу до цих святинь. Люди зобов'язані були знати своїх предків від "сьомого коліна". Тих, хто цурався свого роду чи зневажав його, називали "людина без роду-племені". Часто в поняття "рід" вкладалося ширше значення — це і рідна земля, батьківщина. Хто ж відрікався рідні, рідної землі, батьківщини, на все життя залишався безбатченком, "Іваном Безрідним".

Одна із заповідей Божих, невиконання якої є смертним гріхом, навчає:"Шануй твого батька і матір твою". Саме так, як навчає Біблія, виховували дітей в Україні: в шанобі до батька-матері, особливо до матері. Бездушність, неповага до них не прощались, обов'язково мали бути покарані.

Традиції народної творчості у вихованні синівського ставлення до свого роду, у збережені історичної пам'яті, вірності мудрим заповітам батьків продовжували й розвивали кращі українські письменники.

Трагічно складалася доля братів Половців у романі Юрія Яновського "Вершники". Не прислухалися вони до порад батьків, не захотіли жити чесним трудовим життям, розлетілися по світу, шукаючи кожен свою правду. А коли зустрілися, підняв зброю "брат на брата". 1 гинули вони, бо забули батьківські слова:"Тому роду не буде переводу, в котрому браття милують згоду". Зневажив пам'ять роду, родинні святині, віддавши рідного батька в "богадільню", герой роману Олеся Гончара "Собор" Володька Лобода. Скоївши один моральний злочин, він не зупинився і перед іншим. Зруйнувавши батькову душу, намірився зруйнувати й собор — храм людських душ. Зачіплянці влучно оцінили його "подвиги", прозвавши "батько продавцем".

Дивіться також

А якою світлою, прекрасною картиною починається кіноповість О. Довженка "Україна в огні"! Символічна ця картина, символічна пісня, яку співає родина Запорожців. Назва цієї пісні: "Ой, піду я до роду гуляти". А початкові слова — "Ой, у мене увесь рід багатий". Багатий рід, про який співається в народній пісні, багатий рід Лавріна Запорожця. Не сріблом-золотом, а добрими, роботящими дітьми, чесним ім'ям. Саме завдяки єдності, згуртованості роду, працьовитості і мужності він вистояв у страшному воєнному лихолітті... Як вистояла і наша Вітчизна, яку цей рід захищав.

Колись молодим, які збиралися одружуватися, народна мудрість радила: "Не дивися — чи хорошої вроди, а дивися — чи чесного роду". Чесне ім'я родини, роду ставили над усе. Хай же в кожній сім'ї зберігаються якнайцінніші реліквії, фотографії родичів, далеких і близьких, листи ще з давніх воєнних часів, пам'ять про тих, хто зберігав і примножував традиції нашого роду.

Інші варіанти цього твору: