Володимир Рутківський — Джури-характерники (скорочено)

Стислий переказ, виклад змісту

Хто ти, Карачобане?

Ахмет Басман-бек на шаблях змагається з Селімом Карачобаном у вмінні володіти зброєю і жоден не поступається іншому. Басмен-бек був охоронцем і розвідником кримського хана Менглі-Гірея. Він підозрював Карачобана у вивідництві та не знав кому Селім служить насправді. Одного разу він на очах Селіма убив уруса і сказав, що бранець повідомив, що Карачобан розвідник урусів. Та Селім тільки посміхнувся на це, тому Басман-бек вирішив, що він працює на Порту і тому його краще не чіпати. Насправді Селімом Карачобаном був Швайка, поряд з ним постійно був його джура Грицик. Басман-бек показує Карачобану турецьку галеру, що прийшла на допомогу ханові для боротьби з козаками на Дніпрі.

Хан Менглі-Гірей

До Бахчисарая прибуває кримський хан Менглі-Гірей, який славився своєю жорстокістю і мріяв здобути славу великого хана як воєначальник і будівник. Він хотів розбудувати Бахчисарай і зробити його столицю ханства. Менглі-Гірей таємно надсилає листа Саїд-мурзі з дозволом нападати на урусів, щоб той більше приганяв невільників і ясиру для будівництва міста. Швайка також будує власну фортецю у місті і готує повстання серед місцевих рабів.

Ворожбитське життя

Санько оселився на острові разом з вовком Куцим і чорногузом Грициком. Тут він вправлявся в ворожбитстві за наказом своїх вчителів дідів Кудьми та Куделі. Санько вже здобув славу характерника, його поважали всі козаки і він не раз рятував козаків від неминучої смерті. Санько чує свист і думає, що це Швайка приїхав і пливе на човні до нього.

Дивіться також

Бусол пригощає гостя

Гостем виявився Грицик, якого Санько спочатку прийняв за татарина. Хлопці раді бачити один одного, діляться новинами, і Грицик розповідає, що вони разом зі Швайкою ідуть до діда Кібчика. Санько пропонує показати Грицику господаря Дніпра.

Господар Дніпра

Господарем Дніпра виявився величезний сом, який жив у плавнях. Його приручив Санько і постійно годував з човна. Грицик дуже здивувався такому знайомству. Потім Грицик розповів про свою любов до сестри Рашида.

Зимівник Демка Манюні

Грицик з Саньком прискакали до зимівника діда Кібчика, куди вже прибули Швайка, Вирвизуб та інші козаки. Дід Кібчик розмовляє з татарином з сусіднього аулу, з яким вони потоваришували і ведуть постійну торгівлю. Потім всі козаки збираються і дід Кібчик свариться з Вирвизубом, так як останній просить всіма силами спуститись у пониззя Дніпра і там боронити вихід татар з Криму на всю Україну. Та дід каже, що сил мало і краще стояти на місті і боронити власні землі. Швайка розповідає про свій план: підняти повстання рабів у Криму і звільнитись від татар назавжди. Вирішено збирати козаків, Швайка разом з хлопцями відправляються у рідні землі. Разом з ними дід Кібчик відправляє Демка, щоб той приглядався вже до пари.

Сусіди

Дорогою козаки зустрічають місцевий роз'їзд татарських пастухів, змагаються у володінні зброєю і двічі перемагають. Щоб не почалась справжня битва, Швайка запрошує їх головного Абдулу розділити з ними обід. Вони згадують мирні часи між татарами і українцями, Швайка пропонує торгувати, а не воювати. Пилип обіцяє допомогу у перемовинах з усіма старостами навколишніх земель. Тим часом небіж Абдули Хасан потоваришував з Грициком.

Женихання

Козаки прибувають до Воронівки, де старостою став Василь Байлем. Байлем розповідає про прибуття нового пана Заремби на заміну Кобильського. Швайка скаче до переяславського старости Леміша. Тим часом Санько допомагає матері перестилати дах, а Грицик допомагає Демку у пошуках дружини. Вони їдуть у Канівці, де жила Ждана, яку Манюня полюбив ще в дитинстві. Ждана насварилась на Демка, що той колись утік від неї, і пішла до дому. Грицик вирішує викрасти Ждану для свого друга. Та вийшло так, що Ждана поборола Грицика і привезла його до Демка, і вже накричала на них двох. Потім вона побачила в'ялену рибу у Демка, розкритикувала її, привела їх до себе і дала скуштувати ляща, якого сама коптила. Ждана вирішує їхати з Демком до діда Кібчика і там навчати їх коптити рибу.

Василь Леміш

Швайка прибуває до переяславського старости Василя Леміша, той дає йому гроші на будівництво маєтку у Криму і на викуп козаків з неволі. Швайка розповідає про підготовку повстання у Криму, а також просить ще людей для Вирвизуба. В цей час приїздить гонець від Заремби з терміновим викликом до старости. Леміш, Швайка та декілька козаків їдуть до Заремби. Довідник цікавих фактів та корисних знань Там жовніри нового пана шмагають канчуками кропивнянського старосту та його охорону за те, що вони відмовились виконувати накази пана, так як визнають лише старосту Леміша. Швайка не хоче, щоб Леміш сварився з паном, і заступається за козаків. Зарембі кажуть, що це вар'ят через якого втік пан Кобильський. Заремба наказує схопити Швайку, але той встигає втекти.

Грициків задум

Швайка повертається у Воронівку, Грицик з Саньком придумують, як позбутися Заремби. Швайка разом з Демком їдуть до Хасана за допомогою, а Грицик з Саньком скачуть до Заремби. Заремба збирає нових жовнірів і думає, як укріпити свою владу серед населення.

Сатанинський гриб

Санько з Грициком протягом трьох діб спостерігали за Зарембою і зрозуміли, що чари Санька не діють на охорону пана. Окрім охорони Заремби тут були інші польські пани, які приїхали підтримати Зарембу. Після отримання послання від Швайки, що він з татарчуками вже чекає на них, Санько почав діяти. Він знайшов сатанинський гриб і підсипав його у панський казан з їжею. Польські пани почали скаженіти і кричати, що Заремба їх не вартий, і розпочали бійку з його охороною. Кілька жовнірів було вбито. Заремба тікає зі свого шатра і натрапляє на Санька і Грицика, які обіцяють його врятувати. Дорогою на них нападають татари на чолі з Хасаном і беруть їх трьох у полон.

У таборі

До табору Заремби приїздить староста Леміш зі Швайкою і останній розслідує викрадення татарами Заремби. Вони бачать тіла жовнірів, яких вбили польські пани, і кажуть, що це може бути розцінено як повстання проти корони. Леміш обіцяє забути цей випадок, якщо пани повернуться у Польщу з листом до короля, в якому просять владу тимчасово надати старості Лемішу. Пани погоджуються і їдуть. Жовнірам, які залишились без керівництва, Леміш пропонує козакувати і передає їх під керівництво Швайки. Так у Пилипа з'явилось півтори сотні нових козаків, які йдуть з ним у пониззя Дніпра.

Ясир

Протягом декількох днів Хасан вів полонених до Криму. Весь час Грицик страхав Зарембу жорстокістю татар і Заремба обіцяв їм великий викуп за свою голову. Несподівано загін Хасана натрапив на кайсаків під приводом Самад-аги, який забрав Хасана та хлопців у полон.

Войовнича Ждана

Швайка повертається з козаками до плавнів діда Кібчика. До нього пристає Ждана, щоб узяв її з собою, так як їй треба до Демка і рибу коптити. Прибувши до плавнів, Ждана одразу починає сварити Демка, а потім і діда. Дід спочатку з нею свариться, але потім вона залишається.

У Рашита

Швайка приїздить до свого названого брата-татарина Рашита, щоб зустрітись з Хасаном і хлопцями, але дізнається, що їх немає. Швайка розуміє, що з ними трапилось лихо.

У кайсацьких пазурах

Самад-ага привозить бранців до табору Саїд-мурзи, де вже зібралось ціле військо. Вночі Санько навіює всім сон і звільняє Грицика та татарчуків з Хасаном. Потім вони довідуються, що Саїд-мурза збирає тут своїх кайсаків, щоб за два дні напасти на плавні діда Кібчика і вбити всіх козаків. Санько посилає свого вовка Куцого з запискою за вухом у будяках до Рашита, щоб цю звістку дізнався Швайка. Друзі з татарчуками разом тікають.

Вісті з Дніпра

Швайка отримує записку і мчить назустріч хлопцям. Хлопці залишили табір Саїд-мурзи, але вирішують надалі за ним стежити, щоб мати змогу попередити козаків про наступні дії кайсаків.

Сповідь Хасана

Хасан розповідає хлопцям, що його мати уруска і йому завжди подобався стиль життя козаків. Його мрія також жити у плавнях. До хлопців приєднується Швайка, і вони йому розповідають, що вибачили.

Саїд-мурза пошився в дурні

Вночі Швайка разом з Саньком навідуються до Саїд-мурзи. Охорона їх пропускає, так як їм навіює Санько. Швайка забирає лист у мурзи від Менглі-Гірея, у якому останній надає дозвіл на розбої на Україні. Цей лист мав велику силу, так як відкривав підлість Менглі-Гірея перед Литвою та Польщею. Швайка залишає Саїд-мурзу живим, а потім з хлопцями викрадають його отари овець та коней. Наступного дня Саїд-мурза змушений відмовитись від походу і розпускає кайсаків.

І знову Воронівка

У Воронівці збираються козаки, яких забрали у Заремби. Тут пасуться коні Саїд-мурзи, а ще київський староста за отриманий лист, передає Лемішем 30 возів збіжжя та зброї. Тепер у Швайки споряджені воїни для боротьби з кримчаками.

Понад Дніпром

Козаки рушають до плавнів діда Кібчика, на третій день їх доганяють шестеро дітлахів на чолі з сиротою Телесиком. Діти, наслухавшись розповідей про Швайку, Грицика і Санька, навіяли старості Байлемові і поїхали за козаками. Швайка залишає дітлахів і татарчуків Хасана у плавнях і загін рушає далі до Вирвизуба.

Сутичка біля Переволочної

Козаки довідуються, що за ними спостерігає тисяча кайсаків і готовляться до нападу. Швайка за допомогою місцевих козаків починає переправу обозу на інший берег, а Грицика просить з невеликим загоном відганяти татарських вивідників. Коли переправа була вже скінчена і Грицик повертався, то побачив, що вивідники рушили на ватагу Телесика, який знову слідував за ними. Телесик зі своїми друзями зумів навіяти татарам, що вони Швайки. Цим моментом скористався Грицик і швидко розбив загін татар і разом з Телесиком переправились на інший берег. Швайка дає згоду на приєднання хлопчаків до основного обозу.

Черкасці

На іншому боці Дніпра був Чорний ліс, якого дуже боялись татари, так як в ньому хазяйнував черкаський сотник Федір Колотнеча. Загін Швайки натрапляє на Колотнечу і вони разом продовжують дорогу до Вирвизуба. Колотнеча мав близько двох сотень козаків.

Хан Мамай та інші

Коли козаки зупинились на перепочинок, Швайка розповів козакам історію взаємовідносин татар та українців. Колись був татарський хан Мамай, котрого підтримали українці і литовці, і він став першим ханом і навіть переміг Орду.

1 2