Пантелеймон Куліш — Чорна рада

Стислі перекази

Чорна рада (стислий переказ)

Розділ 1
Весною 1663 року з Білгородського шляху до Києва їхали двоє вершників. "Один був молодий собi козак, збройний, як до вiйни; другий по одежi i по сивiй бородi, сказать би, пiп, а по шаблюцi пiд рясою, по пiстолях за поясом i по довгих шрамах на виду – старий "козарлюга"".
Не доїжджаючи до Києва, звернули та поїхали гаєм до Хмарища, хутора Череваня. "…Черевань був тяжко грошовитий да й веселий пан iз козацтва, що збагатилось за десятилiтню вiйну з ляхами".
Наступив вечір...

Читати скорочено приблизно за півтори години →

Чорна рада (скорочено)

І
Навесні 1663 року двоє вершників наближалися до Києва з боку Білгородського шляху. "Один був молодий собі козак, збройний, як до війни; другий, по одежі і по своїй бороді, сказать би, піп, а по шаблюці під рясою, по пістолях за поясом і по довгих шрамах на виду — старий козарлюга". Видно було, що їдуть вони здалека.
Не доїжджаючи двічі три версти до Києва, подорожні звернули в гай, на доріжку, що вела до Череваневого хутора, Хмарища...

Читати скорочено приблизно за півтори години →

Чорна рада (скорочений стислий переказ)

Пантелеймон Куліш
Чорна рада

Скорочений стислий переказ, автор переказу: Світлана Перець.
Авторські права на переказ належать Укрлібу
І
Весна 1663 року. Двоє вершників з боку Білгородського шляху, не доїжджаючи дві чи три версти до Києва, звернули до Хмарища – хутора козака Череваня. Один з вершників – молодий козак, другий – піп, що скидався на старого козарлюгу.
Хмарище було оточене гаями і нагадувало невелику фортецю...

Читати скорочено за 43 хвилини →

Чорна рада (стисло)

(Хроніка 1663 року)
І
Навесні 1663 року двоє вершників наближалися до Києва. Один був молодий озброєний козак, другий по одежі й бороді — як піп, по шаблі та шрамах на обличчі — як старий козарлюга. Видно, що їхали вони здалека. Не доїжджаючи до Києва, завернули до Хмарища, Череваневого хутора. Черевань був багатим паном і веселим, з тих козаків, що збагатилися за десятилітню війну з ляхами.
Було тихо й гарно, а вершники якісь невеселі. Приїхали до хутора й загрюкали в дубові ворота...

Читати скорочено за 19 хвилин →

Чорна рада (переказ)

Основні персонажі роману:
Шрам — паволоцький полковник, прибічник Сомка;
Петро Шраменко — син Шрама;
Кирило Тур — козак-характерник;
Черевань — багатий козацький пан, власник хутора Хмарище;
Леся (Олександра) — донька Череваня, кохана Петра;
Гвинтовка — багатий власник хутора, брат Череванихи;..

Читати скорочено за 16 хвилин →

Чорна рада (дуже стисло)

Чорна рада
Хроніка 1663 року
І
Навесні двоє верхових наближалися до Києва Білгородським шляхом. Де їхали полковник Шрам із сином. Полковник був сином поволоцького попа, вивчився на попа, але потім пішов до козаків.
Після поразки повстання полковник десять років сидів "зимовником серед дикого степу на Низу, взявши за жінку бранку туркеню; проповідував слово правди божої рибалкам і чабанам запорозьким...

Читати скорочено за 10 хвилин →
Дивіться також