Підбірка книг з фінансової грамотності для дітей та підлітків

Нині гостра тема заробітку та витрачання грошей зачепила навіть вразливу категорію дітей, підлітків та людей похилого віку. Тому й в університеті третього покоління запроваджені лекції щодо покращення фінансової грамотності. Швидше всього відповідальні батьки вже прочитали такі відомі твори, як Найбагатший чоловік у Вавилоні й Думай та багатій.

Про додаткові варіанти відповідної літератури для дітей шкільного віку підлітків та батьків, йтиметься у даній статті. Сюди увійшли варіанти книг як у розважальному форматі, так і шкільної програми, які на думку представників порталу FinProm допоможуть підвищити рівень фінансової грамотності вам і вашій дитині.

Пес на ім'я Мані або абетка грошей

Пес на ім'я Мані або абетка грошей

Серія "Дітям про бізнес" складається з двох книг Пес на ім'я Мані або абетка грошей та Кіра і таємниця Бублика, Бодо Шефера, — автора, котрий є бізнесменом й фінансовим консультантом; видавництво Старого Лева, 2014, 2016.

Оповідка ведеться від імені дівчинки Кіри, яка довго мріяла про собаку, і одного разу знайшла білого лабрадора пораненим. Батьки дівчинки нещодавно придбали будинок і мали не надто багато грошей ще й на утримання пса, тож доречно, що сам пес навчив дівчинку багатьом фінансовим премудростям. Наприклад, що заробляти потрібно тим, що любиш робити. Навіть, якщо це догляд за псом.

Смішна, пригодницька, проте повчальна як для дітей, так і для дорослих, вчить правильному поводженню з грішми. Аби ще до придбання книги, показати дитині гарний приклад того, як працює заощадження у реальному житті, можна купити її в електронному вигляді. З чорно-білими ілюстраціями. На 8-10 років і більше. Книги навчать діток розподіляти кошти та робити скарбнички для мрій.

Таємне життя грошей

Таємне життя грошей

Кіра Вермонд, канадська письменниця; видавництво Vivat 2019. Оптимально – підходить дітям з 10 років та учням середньої школи, з чорно-білими ілюстраціями.

Авторка описала шлях надходження грошей до сімейного бюджету та цінність часу в цьому процесі, схему роботи магазинів та як формується цін на брендові речі, важливість готівки, різницю в психології користування готівкою та банківською карткою, як злидні впливають на весь світ, розповіла про такі речі, як мікропозика чи інфляція. На додачу маємо комікси й словник термінів. Хоч книга заснована на західних реаліях, все ж дітям цікаве порівняння різноманітних професій через призму заробітку ризиків та важливості для світу в цілому.

Сенсація! Письменниця зізнається, що за гроші — таки можна купити щастя! Лише уявіть їх владу над людством.

Мрія на мільйон. Рушай у світ грошей та бізнесу

Мрія на мільйон. Рушай у світ грошей та бізнесу

Автор Сергій Вожжов, бізнесмен, бізнес-тренер, в тому числі викладає й підліткам 13-18 років, Юлія Вус — ілюстраторка; видавництво 2021. Твір викладено доступній для підлітків

Книжка містить практичні завдання не лише про витрати, а й про заробіток для дітей і підлітків, про бізнес-проект, податки та страхування, а ще — благочинність. Деякі завдання варто виконувати й дорослим, як-то виписати 50 своїх бажань. Їх здійснення може й нічого не коштувати, тим паче це нагадає, про що ми мріємо, для чого живемо, що приносить нам радість. От Ви достеменно знаєте різницю між підприємцем та бізнесменом? Виявляється, вона є. А що таке венчурні фонди? Круто, що молоде покоління знатиме такі речі. Тому важливі тези виділені, а пояснення показані схематично.

Малюк та бюджет — як українським батькам виховати фінансово успішних дітей

Малюк та бюджет

Автор Любомир Остапів, фінансист, You-Tube блогер, веде канал "Сімейний бюджет". Є також й аудіоверсія; видавництво Yakaboo Publishing, 2020, містить кольорові ілюстрації.

Книга для батьків, однозначно варта уваги, тому що орієнтована на нашу дійсність, знає й розкриває наші проблеми, а також попереджає про ризики, що чатують на дитину на ґрунті новітніх технологій, як-то інтернет, реклама. Розповідає про інвестиції та наводить прикладом для цього саме українські проекти.

Про книгу дуже багато захоплених відгуків, оскільки написана вона структуровано, тобто має рекомендації для аудиторії від дошкільнят, школярів до підлітків та молодих дорослих, тобто до 25 років. Наводить реальні історії та практичні приклади застосування того чи іншого методу.

Захист родини від форс-мажорів шляхом страхування життя та працездатності; роль вищої освіти та коли саме варто починати закладати бюджет на майбутню освіту дитини, попри визнану українську недовіру до сучасних фінансових інструментів, невміння та незнання на чому можна заощадити і короткострокове мислення в цьому питанні.

Інші книги автора: Любов та бюджет. Домашні фінанси для сімейних пар на шляху до фінансової свободи, 2020.