Ствердження в казках ідеї перемоги добра над злом

Шкільний твір

Ствердження в казках ідеї перемоги добра над злом

Життя завжди до людей було жорстоким. Люди мали численних ворогів у навколишньому світі — від непомітних оку мікробів до страшних первісних звірів. Та й самі ворогували між собою. Кажуть, що за всю історію людства було тільки 19 років, коли ніхто ніде не бився.

Мабуть, жити в такому світі було нелегко і не хотілося. Проте люди відчували у собі сили для створення кращого світу. Тільки ж яким він мав бути?

Так почалися казки. Це були проекти іншого світу. Там перемагав не злий і підступний, як це було насправді. Злі й підступні мали неабиякі сили власні і своєї рідні. Он у російській народній казці про Василину Прекрасну мачуха й сама до рук прибрала весь дім, і рідня у неї — страшна і ненажерна Баба-Яга. Злі й підступні володіли таємничими силами природи, наприклад чаклуни і людожери. Вони мали силу-силенну всяких речей і незліченні багатства. їм слугували істоти неймовірної жорстокості й сили. А протистояли їм у казках малі та кволі істоти: дівчинка-сирітка, або хлопик завбільшки з палець, або Йвасик-Телесик, не сильніший від попередніх. Та інші люди.

І оті малі й слабкі неодмінно перемагали. Вони не могли не перемагати, бо мали розум. Розум не буває злим, бо розуміє, як усе пов'язано у світі. І хто чинить зло, то чинить його, зрештою, проти себе самого. Як отой людожер з німецької казки, що хотів вбити дітей, що заблукали, а згубив власних дочок. Отже, розум буває лише добрий, він сприймає страждання інших, як свої. Через те нагодує котика, змаже завіси, підв'яже гілки на яблуні, витягне хліби з печі. Ще не знає, чи матиме з того якийсь зиск, а вже зробив. Та якщо вчинене нами зло повертає проти нас самих, то і наші добрі вчинки приходять до нас на допомогу у скрутні часи.

Слухаючи казки, малі хлопчики та дівчатка навчалися великої науки бути розумними й добрими. Звісна річ, не обходилося без двієчників. Такі дерлися до багатства й успіху навіть через чужі долі. Але так ніколи і не пізнавали ані справжньої дружби, ані родинного щастя, ані поваги добрих людей. І це разом із казками спонукало дітей вчитися робити добро. Через те воно перемагало не тільки в казках, айв житті. Нехай і не так швидко, як хотілося б.