Шляхетний лицар Роланд і зрадник Ганелон (за поемою "Пісня про Роланда")

Шкільний твір

Схожі твори

Шляхетний лицар Роланд і зрадник Ганелон (за поемою "Пісня про Роланда")

І. Історична основа "Пісні про Роланда". (Найвідоміший французький епос "Пісня про Роланда" розповідає про знаменитий бій біля Ронсенваля між франками і маврами наприкінці іспанського походу короля Карла Великого. 778 р. король франків зі своїм військом вступив в Іспанію, що знаходилась тоді під владою мусульман. Франки захопили весь гірський край, крім Сарагоси:

Нема вже замку, що не покорився б,

Нема ні города, ні муру цілих,

Крім Сарагоси на вершку гори.

Після того як правитель Сарагоси, удавшись до хитрощів, пообіцяв дати заручників і прийняти християнство, Карл Великий із основним військом повертається на батьківщину. Його відхід прикриває двадцятитисячний ар'єргард, очолюваний графом Роландом. У Ронсенвальській ущелині маври нападають на загін Роланда й розбивають його.) П. Роланд — один із найулюбленіших героїв середньовічних сказань та легенд.

1. Героїзм та мужність Роланда. (Під час битви в Ронсенвальській ущелині Роланд бився, мов лев:

Страшний, завзятий бій лютує далі.

Роланд і Олів'є хоробро б'ються...

...Невірних сотні, тисячі там гинуть.

Хто не втече, той смерті не мине:

Рад чи не рад прощається з життям.

Січе ворогів Роланд мечем своїм Дюрендалем, а кінь його добиває ворогів копитами. Роланд тричі відмовляється від пропозиції графа Олів'є засурмити в свій ріг Оліфант, бо для нього сурмити в ріг все одно, що на цілий світ прокричати про своє боягузство. Смертельно поранений Роланд,

...повернувся лицем та головою

До сарацинів краю, бо бажав,

Щоб кожен рицар, щоб король сказав:

"Оце був граф! Як витязь умирав".)

2. Роланд — вірний товариш. (Смертельно поранений Роланд переносить тіла вбитих друзів туди, де лежав пробитий чотирма списами, але ще живий архієпископ Турпін, щоб той благословив убитих рицарів. Помираючи від ран, граф Олів'є висловлює бажання, щоб у останні хвилини життя поруч із ним був його друг Роланд.)

3. Самовіддана любов до батьківщини. (Роланд прагне примножити славу Франції. Заради процвітання батьківщини він ладен віддати життя. Останні його слова звернені до любої Франції. Роланд помирає із батьківщиною в серці.)

ІІІ. Зрадник Ганелон.

1. Підступність Ганелонова. (Ганелон, будучи послом французів у Сарагосі, заявив Марсилію, що винуватцем безкінечної війни є Роланд. Він пропонує підступний план: погодитися на всі умови Карла і вручити йому ключ від Сарагоси. Король відведе своє військо, залишивши невеликий ар'єргард на чолі з Роландом. Марсилій зможе знищити цей загін, вбити Роланда, і тоді скінчиться війна. Марсилій у подяку за таку пораду подарував Ганелонові меч із коштовним руків'ям і позолочений шолом, а королева Брамілюнда — аметистове намисто.)

2. Ненависть Ганелона до Роланда. (Ганелон — вітчим Роланда — затаїв злість на свого пасинка за те, що Роланд, піклуючись про інтереси Франції, запропонував саме Ганелона відправити послом до Сарагоси. Повернувшись від Марсилія, Ганелон пропонує Карлу, щоб Роланд прикривав відступ французів. Коли Карл, від'їхавши вже далеко від Ронсенвальської ущелини, почув звук Оліфанта, Ганелон намагався запевнити короля, що нічого страшного не відбувається, що Роланд настільки гордий, що ніколи не покличе на допомогу, напевне, він в горах полює на оленя.)

3. Суд над Ганелоном. (Коли Карл зрозумів, що Ганелон — зрадник, він звелів схопити Ганелона та віддати кухарям в обоз на ганьбу. Наче лісового ведмедя, посадили його на ланцюг. Повернувшись з Ронсенвальської ущелини, Карл вчинив суд над Ганелоном. Страшною смертю стратили зрадника. За руки, за ноги прив'язали його до чотирьох коней та й погнали їх у різні боки.)

ІV. Середньовічний співак Турольд у "Пісні про Роланда" прославляє шляхетного лицаря Роланда і засуджує зрадника Ганелона.