Данилевський Григорій Петрович

Біографія

  • Данилевський Григорій Петрович
  • Данилевський Григорій Петрович

(26.04.1829 року — 18.12.1890 року)

Данилевський Григорій Петрович — прозаїк, публіцист. Найбільш відомі його історичні романи: "Мирович", "Княжна Тараканова", "Спалена Москва".

Данилевський Григорій Петрович народився 26 квітня 1829 року в селі Данилівка Харківської губернії в родині багатого українського поміщика. Рано втративши батька, виховувався матір'ю, Катериною Купчиновой, утвореною жінкою, талановитою музиканткою. У віці дванадцяти років був прийнятий у Московський дворянський інститут, гуманітарний напрямок якого сприяло розвитку літературних здібностей майбутнього письменника. У 1846 закінчив інститут і надійшов у Петербурзький університет на камеральне відділення юридичного факультету, вивчав економічні і природничі науки, не оставляя літературних занять.

У 1850 закінчує університет і протягом семи років перебуває на службі в Міністерстві народної освіти. З обов'язку служби багато їздив по різних губерніях, одночасно вивчаючи історію та етнографію Росії. Враження від поїздок знайдуть своє відображення в його творчості.

Данилевський активно відвідує літературні салони Москви і Петербурга, знайомиться з різними письменниками та видавцями. Особливе значення для Данилевського мало його знайомство з Гоголем, якого він обожнював. Звертається до української національної культури, досліджує жизньи творчість поета і філософа XVIII століття Р. Сковороди, пише на ці теми статті. Нарешті залишає службу в Петербурзі і їде на батьківщину.

У 1857 одружується на Пд. Замятін, дочки місцевого поміщика. Працюючи виборним від дворян (в період підготовки реформи) в Комітеті з поліпшення побуту селян, отримує багатий матеріал про життя кріпаків та їх взаєминах з поміщиками. З'являється його оповідання "Сорокопановка"(1859), нарис "Пенсильванцы і каролінци" (1860).

В 1862 і 1863 році в журналі "Час" були опубліковані романи Данилевського "Швидкі в Новоросії" і "Воля" ("Швидкі повернулися"), які принесли йому широку літературну популярність. У 1869 Данилевський повертається в Петербург, стає членом Ради у справах друку і редактором офіційної газети "Урядовий вісник". Дослужився до чину таємного радника. З кінця 1870-х цілком переходить до тем російської історії. 1888 — 89 пише роман "Чорний рік" ("Пугачовщина"). Найбільш відомі його історичні романи: "Мирович" (1879), "Княжна Тараканова" (1883), "Спалена Москва" (1886).

Помер Данилевський 6 грудня (18 н. с.) 1890 р. в Петербурзі. Похований в селі Пришиб Харківської губернії.