Самчук Улас — Марія
Контрольні запитання
- До яких символічних узагальнень підноситься образ головної героїні роману?
Образ Марії підноситься до таких символічних узагальнень як Символ Божої Матері, символ матері-України.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - З якими народними звичаями ви зустрілися у романі?
У романі широко відображено народні звичаї, традиції, вірування українців. Зокрема, зображено Різдвяні свята, справляння колодки на Водохрещі, Великдень, заручини, весілля, закладини нової хати.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - З яких частин складається роман?
Роман складається з трьох частин: "Книга про народження Марії", "Книга днів Марії" і "Книга про хліб".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Кого з дітей Корній і Марія найбільше любили? Як склалася доля Маріїних дітей?
Корній і Марія найбільше любили Лавріна, найменшого сина. Більшовицька влада вбиває сім'ю страшним голодом. Вмирає весь Маріїн рід. Від голоду під час Першої світової війни гине її найстарший син Демко, репресовано Лавріна, вмирає страшною смертю дочка Надія і внучка Христинка, сина-зрадника Максима вбиває Корній і йде в поле помирати сам. Останньою вмирає Марія.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Кожна частина розпочинається словами "книга". Що це вам нагадує?
Це слово пов'язує роман з біблійним оповіданням, і ім'я Марія автор вибрав не випадково, адже так називалась мати Ісуса Христа, яка асоціюється з поняттям материнства, з уявленням про найкращі жіночі якості.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Назвіть визначальні риси характеру Марії.
Головна героїня духовно сильна, внутрішньо самодостатня, завзята, борець за існування, вміє прощати і любити. Душа Марії була чистою і світлою, ті страждання, які випали на долю цієї жінки, очистили її, вона спокутувала усі гріхи своїм подальшим життям, своєю мученицькою смертю.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Одні називають "Марію" повістю – хронікою, інші – романом. А яка ваша думка? Обґрунтуйте її.
Твір Уласа Самчука "Марія" має всі ознаки роману: охоплено великий відрізок часу (71 рік 11 місяців), зображено велику галерею героїв, розповідається про важливі і складні історичні події. За формою – це твір-хроніка, оскільки з максимальною достовірністю відображає події не тільки життя Марії, але й історію з її жахливим голодомором 1932 – 1933 років.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Роман "Марія" – це конкретна історія конкретної людини чи дещо більше?
Роман "Марія" зображує не лише долю конкретної жінки і її сім'ї. Через долю Марії показано трагедію всієї України.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи було дитинство Марії щасливим?
У "Книзі про народження Марії" розповідається про тяжке дитинство дівчинки. Вона рано залишилася сиротою, жила у тітки Катерини, в якої було своїх п'ятеро дітей. Всіх треба нагодувати, одягнути. І тоді Марія відчула своє сирітство: "Чорні м'якенькі її кучері довго не милися і збилися у твердий ковтун. У них завелися пасожери, які гризли і мучили Марію. На плечах висить брудна сорочина". У дев'ять років дівчинка пішла у найми до Мартина Заруби. Все робила, що загадували, але тут вона не голодувала, була вимита і причесана.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи можна вважати другу книгу – "Книгу днів Марії" – книгою про Марію-Спасительку? Доведіть це за допомогою тексту.
Так можна вважати, бо у другій книзі Марія врятувала Корнія від ледарства і москальщини у поведінці, повернула його до землі; врятувала Корнієве господарство від занепаду; врятувала Гната від тюрми за підпал її хати.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →