Хазяїн І. Карпенка-Карого — видатне досягнення української драматургії XIX ст

Шкільний твір

Творча і громадська діяльність І.Карпенка-Карого посідає чільне місце в історії духовного життя українського народу останніх десятиріч ХIХ — початку ХХ століття.

П'єса "Хазяїн" — сатирична комедія. Проблематика була визначена самим життям. І.К.Карпенко-Карий прагнув розкрити "механіку" блискавичного збагачення тих нових "хазяїнів", що вибилися з "мужиків".

Особливий інтерес викликає його п'єса "Хазяїн", одне з найвизначніших явищ української літератури, що виявило завидну життєздатність, зберігши і сьогодні пізнавальне, виховне й естетичне значення.

Цікавою є проблематика п'єси, майстерно втілена в яскраві, соціально й психологічно переконливі образи дійових осіб, виразно відтінена характерними подробицями побуту, колоритними деталями, які передають дух часу.

Головний герой п'єси — Терентій Гаврилович Пузир. Він весь час у центрі подій, все зауваження йде на нього. Письменник висміює вчинки людей, яким завжди всього мало, їм би більше й більше. Можна подумати, що вони хочуть заволодіти навіть світом. Пузир — це один з таких людей.

Терентій Гаврилович — мільйонер, який живе в великому достатку, але роблячи свої хазяйські справи, він ніколи не пропустить такого випадку, щоб не знайти для себе користі у якій-небудь справі. Про це свідчить його мова: "Це все добре... А яку ж я матиму користь за поміч?" Пузир — така людина, яка загрібає все собі "по надобності і без надобності". Hенаситна жадоба до наживи штовхає його на шлях злочинних махінацій. Пузир боїться відповідальності, але це його не зупиняє, бо прагнення збагатитися бере верх над усім.

Таке враження, що Пузир ніколи не наживеться. У нього комори забиті білим хлібом, але він жалкує його для простих робітників. Для нього його "я" — найголовніше. Hавіть у ставленні до рідної дочки, виявляється теж користь. Hові прибутки йому дорожчі, ніж щастя рідної дочки.

Hе спроможний пожертвувати Хазяїн хоч копійчину на пам'ятник Котляревському.

Такими ж обмеженими були й помічники Пузиря: управителі, прикажчики, економи...

Прийшов час, і багатство Пузиря лопнуло. Сенс життя був втрачений для нього, адже хазяйство для нього — це життя.

П'єса "Хазяїн" і в наш час не втратила високого суспільного призначення. Драматург-реаліст ставив завдання звернути увагу громадськості на несумісність глитайського способу життя з одухотвореною творчою працею людини, з діяльністю, яка приносить радість і користь суспільству.

Письменник викликав своєю п'єсою прагнення боротися з

нелюдяним у людині, у людях, "пробуджувати в їхніх душах сором, гнів, мужність, робити все для того, щоб люди стали благородно

сильними і могли одухотворити своє життя святим духом краси". Звідси — гідне подиву довголіття цього твору.

Інші варіанти цього твору: