Наша пісня, наша дума

Твір на тему

Наша пісня, наша дума

Не вмре, не загине...

Т. Шевченко

"Роздавав Бог скарби усім країнам, але забув Україну. Підійшла вона до нього та спитала: "А що ж мені даси, батьку?" Замислився Бог, адже роздав уже всі свої скарби, і сказав: "Нехай буде пісня..." І стала пісня частиною життя України..." Не менше значення мали для українського народу й думи. Бо в піснях і думах — уся наша духовна міць, наша історія, наше майбутнє.

Візьмемо "Думу про Самійла Кішку". В ній розповідається про втечу народного героя, захисника Вітчизни, Самійла Кішки з турецької неволі. З його образі втілені кращі риси справжнього козака: сміливість, сила, кмітливість, волелюбність, які мають бути взірцевими для нащадків.

Дума "Хмельницький і Барабаш" розкриває образ великого українця — мудрого гетьмана, талановитого полководця, полум'яного патріота Богдана Хмельницького, протиставляючи йому образ зрадника Барабаша.

"Дума про Марусю Богуславку" змальовує образ справжньої української дівчини — ніжної, красивої, але водночас сильної, сміливої, здатної на самопожертву задля врятування своїх співвітчизників.

Дума "Світ великий, край далекий, та ніде прожити..." описує трагічні сторінки нашої історії, показуючи тугу й біль українського народу через зруйнування Запорозької Січі:

"А вже ж москаль Запорожжя кругом облягав...

А вже ж москаль, а вже москаль Січ обступав...

А москалі не дрімали, запал обдирали,

А московськії старшини церкву грабували".

Дивіться також

Тепер поговоримо про пісню. Багато віків вона супроводжувала українців протягом усього життя. Новонароджена дитина чула першу в житті й, мабуть, найкращу і найніжнішу пісню — материнську колискову. Підростаючи, вона сама починала співати пісні: навесні — веснянки, влітку — купальські, взимку — колядки, щедрівки тощо. Потім приходило перше кохання, а з ним — ліричні, задушевні пісні. Далі — весілля, яке, звичайно, не обходилося без пісень весільних. Родинне життя приносило нові радощі й клопоти, які виливалися у родинно-побутових піснях. І так — до самої смерті: у радості й у горі, крізь сміх і крізь сльози пісня була поруч із людиною.

Неперевершені пісні створив український народ про своїх героїв — запорозьких козаків. Кращі їхні риси— мужність, хоробрість, вірність рідному народові — відтворено в образі легендарного Байди.

Пісні й думи —це наша історія, традиції, втілення народної мудрості, духовності, моральності. Тому ми маємо цінувати їх, вчитися з них бути гідними синами і доньками своєї Батьківщини й передавати ці безцінні скарби наступним поколінням.

Інші варіанти цього твору: