Бібліотека Української Літератури
Українська література  :  Бібліотека  :  Сучасна література  :  Біографії  :  Критика  :  Статті  :  Енциклопедія  :  Народна творчість  |
Навчання  :  Реферати  :  Шкільні твори  :  Твори з мови  :  Стислі перекази  :  Контрольні питання  :  Крилаті вирази  :  Словник  |
Шкільні твори > Ф > Франко Іван > Лірична драма І. Франка "Зів'яле листя" — перлина світової інтимної лірики — електронний текст

Лірична драма І. Франка "Зів'яле листя" — перлина світової інтимної лірики

Шкільний твір

Лірична драма І. Франка "Зів'яле листя" - перлина світової інтимної лірики
                        В зів'ялих листочках хто може вгадати
                        красу всю зеленого гаю?.....
                        Хто взнає, який я чуття скарб багатий
                        В ті вбогії вірші вкладаю?
                        І. Франко
      У 1896 році побачила світ збірка поезій "Зів'яле листя" Івана Франка. Поява її викликала неабиякий резонанс у тогочасному галицькому оточені митця: недуги підхвалювали автора, радіючи, що він нібито покінчив із громадянською лірикою і перейшов до мотивів, так би мовити, занепадницьких - "журба", "сум", "кохання". Друзі також не зрозуміли Франка: що сталося з поетом-борцем, "вічним революціонером"? Але ні перші, ні другі не відчули: народилася перлина не лише Франкової, а й світової інтимної лірики, що силою виражених почуттів буде хвилювати серця сучасників і нащадків.
      Довгі десять років створювалася збірка "Зів'яле листя". Недаремно автор дав їй підзаголовок "Лірична драма". Три "жмутки" - це ніби три дії, зміст яких - життя і нещасливе кохання ліричного героя. Звичайно, його не можна ототожнювати з автором, але відомо, що й у долі Франка було місце для щирого, часом трагічного кохання, що залишило гіркий слід у душі поета. Із віршів постає ідеал коханої: дівчина вродлива, щира, розумна, цілісна особистість - за яким, мабуть, тужив Іван Франко, але в житті не знаходив:
                        Я не тебе люблю, о ні,
                        люблю я власну мрію.
      Кохання - порухи чутливої душі, "тихе зітхання", "незгоєні рани, невтишені жалі"... Воно надає людині впевненості, сміливості, надихає її:
                        Я понесу тебе в душі на дні,
                        Облиту чаром свіжості й любові,
                        Твою красу я переллю в пісні,
                        Коралі уст у рими голосні.
      Але кохання - і як той вогонь, що "враз і гріє й пожирає", якщо воно нероздільне, нещасливе. Мабуть, тому у відчаї ліричний герой вирішує піти з життя. Таким чином, напруга почуттів змінюється так: життєствердження через кохання - розчарування - зневіра і розпач.
      Особисто мені найбільше сподобалася поезія "Червона калино, чого в лузі гнешся?", що, покладена на музику, стала відомою піснею. Головні герої - традиційний в українському фольклорі образ червоної калини, що уособлює жіночність, красу, та дуб - символ парубоцтва, сили, витривалості. Твір побудований у формі діалогу між персонажами. Калина - ніби збірний образ галицьких дівчат, для яких батьки готували один шлях - заміжжя й сімейні турботи. Є в них і сміливість, і щедрість душі, але для людського щастя цього замало: на перешкоді несхитність традицій, застій, що панував у сім'ях. Нездійсненні бажання, оманливі надії, втрачені ілюзії... Дуб не може збагнути, що його міць і воля несуть гніт іншим, заслоняючи від них життєдайне світло сонця:
                        Я вгору не пнуся, я дубам не пара,
                        Я дубам не пара;
                        Та ти мене, дубе, отінив, як хмара,
                        Отінив, як хмара.
      Тільки після ознайомлення із збіркою "Зав'яле листя" я зрозуміла: І. Франко не тільки письменник-борець, але й людина - лірик, яка кохає і ненавидить, сподівається і зневірюється.
      Кохання дає людині натхнення, творчу наснагу. Так, кожний закоханий - поет, тільки не кожен може це передати віршами. Але однаково почуття його поетичні.COMY.ru - Мобильные телекоммуникации | Купить весы в Украине vis.ua | Электронные замки в интернет-магазине PlastMarket. Доставка по Украине, гарантия.
bigmir)net TOP 100          SERVER UA - Выделенные сервера
Сторінку згенеровано за 0.00798 сек.