Гоголь Микола

Стислий переказ творів, твори скорочено

Страшна помста

Данило Бурульбаш приїхав з хутора до Києва на весілля. Раптом один із козаків обернувся на якесь бусурманське чудовисько.
— Чаклун, чаклун... — загомоніли всі.
А коли на човні Дніпром попливли, страшне видовище раптом побачили козаки: мерці підіймаються з могил.
Як почула про чаклуна Катерина, дружина Данила, почали їй снитися дивні сни: немов її батько є той самий чаклун. І вимагає він від неї, щоб вона його покохала, а від чоловіка відмовилася.

Читати скорочено →

Тарас Бульба (більш детальна версія)

І
Цитата:
— А поворотись-ка, сын! Экой ты смешной какой! Что это на нас за поповские подрясники? И эдак все ходят в академии? — Такими словами встретил старый Бульба двух сыновей своих, учившихся в киевской бурсе и приехавших домой к отцу.
Сыновья его только что слезли с коней. Это были два дюжие молодца, еще смотревшие исподлобья, как недавно выпущенные семинаристы. Крепкие, здоровые лица их были покрыты первым пухом волос, которого еще но касалась бритва.

Читати скорочено →

Тарас Бульба

І
Остап і Андрій, сини Тараса Бульби, після закінчення київської бурси повернулися додому. Їхній батько був "із числа тих корінних, старих полковників: весь був він створений для військової тривоги і відрізнявся грубою прямотою свого характеру". Він заздалегідь тішив себе думкою, як прибуде зі своїми синами на Запорізьку Січ, представить їх усім старим, загартованим боями товаришам, подивиться на їхні перші ратні подвиги.

Читати скорочено →

Шинель

В одному департаменті служив непримітний чиновник Акакій Акакійович Башмачкін, "низенького зросту, трохи рябий, трохи рудий, трохи навіть на вигляд підсліпуватий, з невеликою лисиною на лобі, зморшками на обох щоках і кольором обличчя, як то кажуть, гемороїдальним". Чину був незначного — титулярний радник, над яким, як відомо, завжди підсміюються.

Читати скорочено →